Zaman Yönetimi Nasıl Yapılır?

Günümüz dünyasında yaşadığımız hayatlar dolayısıyla bazı işlerimize yetişemediğimiz oluyordur. Ya da sürekli ertelediğimiz bir türlü yapmaya fırsat bulamadığımız işler. Aslında 24 saatimiz her iş için çok yeterli bir süredir yeter ki kullanmayı bilelim. Bunun için günümüzü gelişi güzel yaşamak yerine bir plan çerçevesinde hareket etmemiz gereklidir. Kişisel gelişim için olmazsa olmaz parçalarından olan zaman yönetimini yapmamız gerek.

Milyarderler Ne Yapıyor?

Dünya üstündeki çoğu insanın hayal bile edemeyeceği servetlere sahip olan insanlara baktığımız zaman onların başarılarının arkasındaki en büyük etkenlerden birinin zamanı doğru kullanmak olduğunu görüyoruz. Çünkü onlar yapmak istedikleri işlerini ertelemiyorlar programlarında uygun bir yere koyup zamanı gelince yapıyorlar. Ama bu demek değil ki onlar yedi yirmi dört çalışıyor. Örneğin Tesla ve SpaceX’in CEO’su Elon Musk tam bir video oyunu hayranı. Bunun dışında eğlenceye düşkün olan Musk düzenlediği partilerle adından sık sık söz ettiriyor. Zamanını doğru planladığı için yoğun çalışma temposunda hobilerine çok rahat yer ayırabiliyor.

Nereden Başlamak Lazım?

Öncelikle günlük hayatımızdan işe başlamamız lazım. Gece yatmadan bir sonraki gün için yapmamız gereken işleri bir liste şeklinde hazırlamalıyız. Daha sonra gün içinde tamamladığımız her işten sonra onun yanına bir tik koymalıyız. Eğer bir günümüzü yönetmeyi başarabilirsek devamında bir haftamızı, bir ayımızı ve de bir senemizi yönetebiliriz. Uzun vadeli yapacağımız işleri haftalık programımıza yer yer entegre ederek kolayca üstesinden gelebiliriz. Bu sayede sürekli ertelediğimiz işler için vakit olduğunu ve gün geçtikçe başarabildiğimizi gözlemlemiş olacağız.

Önemli İpuçları Nelerdir?

Erken kalkarak ve günün başına koyacağımız birkaç işi yaptıktan sonra listemizden eksilmelerin olduğunu görmek bize keyif verecek ve günün devamında geri kalan işlerimizi yapmamız için motivasyon sağlayacak.

Önemli bir diğer ipucu ise kesin zaman sınırları koymamak. Çoğu zaman başlayıp, baş edemediğimiz için bıraktığınız programlar olmuştur. Genel sebep saatlere uymanın zor olmasıdır. Bu yüzden programımızda zaman sınırlandırması yapmak yerine özgürce hareket edebilmek için kendimize zaman esnekliği sağlamamız gerekiyor. Bu sayede gün içinde kontrolümüz dışı gerçekleşen olayların programımızı etkilemesine izin vermemiş olacağız. Bunun yanında o sıra yapmak istemediğimiz işleri daha uygun bir saate erteleme lüksüne sahip olacağız.

Son ipucumuz ise dinlenmek. Her şeye yetişebileceğimizi söyledik ama bu sırada kendimize boş zaman yaratmayı da ihmal etmememiz gerekiyor. Sosyalleşmeye, hobilerimizle uğraşmaya devam etmeliyiz Bu sayede işlerimize geri döndüğümüzde motivasyonumuz daha yüksek olmuş olacaktır.

Ne Kazandırır?

Öncelikle düzenli bir yaşama geçmek sağlımıza olumlu bir yönden etki yapacaktır. Bunun dışında başarıya giden yolda daha emin, ayağı yere basan adımlar atarak her zaman hayal ettiğiniz şeylere ulaşmanızda çok önemli bir yer edinecektir. Yaptığımız her iş bizlerin kendimize olan inancını artırarak toplum içinde daha öz güvenli birisi olmamızı sağlayacaktır.

“Zaman Yönetimi Nasıl Yapılır?” hakkında 1 yorum

  1. Zaman yönetimi aslında o kadar önemli bir konu ki.. yapacak o kadar şey var ki çoğuna zaman ayıramıyoruz ama zaman yönetimi olursa planlı ve programlı hareket etmek kolay olur. faydalı bir yazı teşekkürler!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir