Yazılım yapmanın püf noktaları

Her işin ya da mesleğin farklı oluşumu ve gelişimi vardır. İlk ihtiyaç duyulduğunda ortaya çıkan mesleğin yapanı az olduğundan arz talebi karşılamakta güçlük çeker. Mesleğin değeri artar. Yapılan her işin yüksek bir bedeli vardır.

Örneğin web tasarımcılığı ilk çıktığında müthiş fiyakalıydı. Yüksek fiyatlarla burun kıvrılarak web sayfaları dizayn edilirdi. Sonraları kıymetten düştü. Artık farklı kategorilerde ve her isteğe uyabilecek hazır formatlar birkaç dakikada hazırlayan programlar var.  Hatta kimisi domain ismi alıp veri yeri kiralayınca yanında ücretsiz web tasarımı hazırlama uygulamasını da sunmaya başladı. Peki web tasarımcılığı öldü mü? Tam öldü demesek te çok özel dizayn işleri dışında yaşıyor da sayılmaz.    Son olarak e-ticaret web siteleri ile canlanmıştı sonra yine otomatik hazırlananları çıkınca o işte bitti   


Yazılım yapmak istiyorum?Bilişime ilgi duyan çocuklar ve gençlerde yazılım yapmak her zaman popülerdir. Internet yaygınlaştıktan sonra her alanda olduğu gibi yazılım alanında da muazzam gelişmeler oldu. Aklımızdan geçen her soruyu milyarlarca insan içinden daha önce kendine sorup çözüm üretenin çıkma ihtimali yüksektir. Bu nedenle aradığın şeyi (eğer mantıklı bir şeyse) internette bulabilmen çok kolay. Özellikle İngilizce bilgisi bu veriyi ulaşmayı çok daha kolay kılar.   Sonuç olarak az da olsa (çok az değil ) bir İngilizce bilgisi merak ve inatla iyi bir yazılımcı adayı oluna bilir. Aday diyorum çünkü bana göre sadece kod yazarak gerçek bir yazılımcı olunmaz.

Yazılımcının Özellikleri

Elbette kod yazabilmek birinci şart. İlk önce istediği dili seçecek ve bu konuda çalışmaya başlayacak.  Yazılımcı meraklı olmalı yazılım gidebileceği yere kadar ne özelliği varsa kullanıp sonucunu merak etmeli. Yazılımcı orta düzeyde İngilizce bilmeli. Internette Kod tarafında Türkçe kaynaklardan çok ama çok daha fazla İngilizce kaynaklar var. Yazılımcı sabırlı olmalı. Bazen yapmak istediğinizi bir türlü yapamazsınız. Internette günlerce sorunuzun cevabını ararsınız ama sonunda emin olun bulursunuz. Bunun içinde sabır önemli bir gereksinim. Yazılımcı yazılım yapmayı sevmeli ama gönülden sevmeli sırf iş olduğu için değil. Yazılımcı için yapılan bir program bir sanatçının sanat eseri gibidir.  Ayrıca yazılımcı kendinden istenen yazılımı sadece istekler doğrultusunda yapmamalı talep eden kişi ya da kuruma yazılımda elde edilebileceği farklı özellikleri de sunmalı. Tüm bunlar yapılabilirse işte o zaman iyi yazılımcı olunabilir.

Ben yazılım yapmayı çok seviyorum. Kullanıcıların görmedikleri ve hayal edemediklerini onlara programın el verdiği kadar sağlamak beni mutlu ediyor. İyi bir yazılımcı olmanız dileğiyle tabii ki istiyorsanız. 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir