Yazılım Nasıl Satılır?

Ülkemizde 4000 kadar bu firmalardan bulunmaktadır. Bu firmaların yeterlilik düzeyleri ve denetimleri tam olarak yapılmasa da giderek önemi anlaşılmaktadır. Bu firmaların büyük bir çoğunluğu ihracat yapmak, yurt dışına da pazarlamalar yapmak istiyor. Bu sektörüne Türkiye de tam olarak bir sanayi dalı olarak bakılmamaktadır. Buna karşın, bazı firmalar şu alanlarda: savunma, sağlık boy gösterirler. Artık  firmalar hedef olarak uluslararası pazarları gözüne kestirmeli ve uluslararası alanlara açılmalıdır. Bunun içi seminerler, toplantılar, ulusal ajanslara katılabilirler. Ayrıca TOBB ve TİM gibi sivil toplum kuruluşları yurt dışında işbirliğinin önemini bastırarak buna yönelik çağrılar yapmaktadırlar.

Bunların dışında destek alınabilecek medya organları:

DTM (Dış Ticaret Müsteşarlığı), TUBİTAK, TİDEP, TTGV, Hazine müsteşarlığı, KOSGEB, Türkiye Teknoloji Geliştirme Vakfı gibi medya organları örnek verilebilir. Buralardan ar-ge, uluslararası yurtiçi ve dışı fuar, yurt dışı fuar açma, işletme ve marka tanıtım, istihdam, eğitim, pazar araştırması, patent destekleri alabilirsiniz. Bedelleri ve detayları hakkında her birinin web sitesi incelenebilir. Bu konuda kobilerin yeterli çabayı harcayıp harcamadığı ciddi bir tartışma konusudur yeterli destek veriliyor mu kobilerin buna katkısı ne düzeyde bunlar tamamen kontrol altında olmalı ve her türlü yazılım girişimciliği değerlendirilerek çabalarının boşa gitmesine engel olunmalıdır. Bilindiği üzere bu konuda birliği ve odası yok ayrıca  ihracatla ile ilgili bir denetimde söz konusu değil. İhracatlar yeterli önem ve desteği gördüğü sürece ihracat hızlanacak konu hakkında halkın kobilerin bilgi seviyesi yükselecek ve bu da ihracata önemli ölçüde hız ve kazanç sağlayacaktır.

Peki, neler yapmalıyız?

BT yatırımlarını ve özellikle e-ticaret yatırımlarını arttırmak büyük ölçüde fayda getirecektir. Diğer hususlar ise yukarıda belirtildiği gibi mevzuatları öğrenmek medya unsurlarını benimsemek işbirliğine önem vermek kobilerin desteğini sağlamak gibi olaylardır. Dünyada artık tüm alım satımlar internet ile üretilip kiralama abonelik sistemleri ile satılmaktadır. Maliyetler bu sayede çok düşük ödemeler ve hizmetler daha anlaşılır, basit olmaktadır. Tüm bunlar aslında yurt dışı pazarlamayı kolaylaştırıyor. Ama güvenlik konusu da bir ayrı caydırıcı konu olabiliyor alıcılar için güvenliği arttırmak siber saldırıların önüne geçmek sağlam bir sistem kurmanın başında geliyor ve alıcı satıcı arasında ki alım satımı hem kolaylaştırıyor hem de güven konusunda ki problemler ortadan kalkıyor.

Peki, yurt dışı pazarları olarak nereler tercih ediliyor?

Türk Cumhuriyetleri, Arap ülkeleri, orta doğu ve Asya uygun pazarlar olarak göze çarpıyor. Yurt içinde ise devletle işbirliği alış satış konusunda ki en önemli unsur devlet  destekleyip kobilere destek sağladığı sürece bu tarz satışlar yurt içinde yeterli desteği görüyor  alıcı satıcı bu konuda ihtiyaçlarını gideriyor hem devlet teknolojisini ilerletiyor kobiler destek görüyor bu konuda bilgi artıyor ve gelişiyor ve  ihtiyaç artıyor halk ilgi duymaya ve destek vermeye başlıyor böylece teknolojiden herkes faydalanıyor ve önemini anlamış oluyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir