Yazılım Dilleri Nasıl Oluşturulmuştur?

Yazılım Nasıl başladı?

Bir makineye kazandırılan işlem gücü yani elektriğin kontrol edilebilmesi ile başladı. Bugün kullandığımız bilgisayar parçalarında özellikle işlemcide sayamayacağımız kadar transistör yani elektrik akımını yönlendiren milyonlarca kapı bulunmaktadır dünyada ilk mikro işlemcide bile 2 bin küsür kapı vardı. Teknolojik aletler küçülmeye başladıkça açtığımız kapıların haddi hesabı tutulamaz miktarda yükselmeye başladı haliyle daha çok veriyi daha kısa sürede işleyebilir olduk.

Aslında ilk yazılım dilinin ucu ister istemez işlemciye çıkmaktadır çünkü mikro işlemcilerde kullanılan makine dili ile başladı her şey fakat bugün bunca işlemi makine dili ile yapamazdık kolaylaştırılmadan imkansız bir hale gelirdi ve gelişemezdik yani açıkçası klavyeye 2 tuştan fazlasını ekleyemezdik eklesek bile bilgisayar herkesin kullanabileceği bir cihaz olamazdı.

Yazılım dilleri

– Makine dili

İlk yazılım dili olarak bilinir ve 10110110 gibi sayıların oluşturduğu bir kodlama dilidir. İlk işlemcilerde doğrudan olarak makine dili ile iletişime geçiliyordu haliyle zor ve uzun işti. Düşük voltaj 0, Yüksek voltaj 1 sayılarını ifade ediyor.

– Yordamların ve Kütüphanelerin oluşması

Bilgisayar donanımı her program için baştan kurmayı ortadan kaldırmak için basit bir donanımın üzerine yazılan komutları kullanmaya başladılar ve daha sonra programlar tek bir komut zinciri yerine küçük parçalar halinde yazılmasına karar verdiler böylelikle bu parçaların program içinde defalarca kullanılabilmesi yordam (subroutine) kavramı ortaya çıkmıştır. Bu modelin kullanılması mantıksal karşılaştırmaların, döngülerin kullanılmasını ve yazılan kodlar tekrar baştan kullanıldığı için kütüphane (library) kavramı oluşturulmuştur.

– 1957 Fortran

1957 yılında IBM, makine diline yakın olan Fortranı ortaya çıkardı ve fortran ile beraber mantıksal ve basit karşılaştırmalar, (integer, double) sayısal lojikl ve  (true-false) döngüler değişkenler kullanılmaya başlandı.

– 1959 Cobol

1959 yılında Fortranın  özelliklerinin üstüne yeni şeyler getirerek giriş çıkış (Input-Output) gibi yeni işlevler sağlayan Cobol dili ortaya çıktı.

– 1968 Pascal

Daha sonradan cobol ve fortran yazılım dillerinin en iyi özelliklerini alıp Pascalı ortaya sundular ve ayriyeten Pascal dili hafızadaki adresler üzerinde işlem yapmaya olanak sağlayan işaretçi (pointer) kavramını da beraberinde getirdi.

– 1972 C

Günümüzde halen kullandığımız C 1972 yılında Pascal yazılım dilindeki birçok hatayı gidererek ortaya çıktı. C dili ile ilk defa Unix işletim sistemini yazması için kullanılmaya başlanmıştır ve C dili düşük seviyede bir dil olması, kuvvetli giriş çıkış işlemlerini sağlaması gibi birçok özelliği ile işletim sistemlerinin yazılmasında tercih edilmiştir.

– Nesneye Yönelik Programlama Dilleri: C++, JAVA 2000

Bütün yazılım dilleri birçok özelliğe sahip olmasına rağmen belli programlamanın birçok eksi tarafını gidermek amacıyla yeni bir programlama modeli olan nesneye yönelik programlama kısaca OOP (object oriented programming) ortaya çıktı ve C dilinin OOP modelinin tüm özellikleriyle C++ programlama dili ortaya çıktı. C++ dilini Sun Microsystems tarafından çıkarılan Java takip etti.

– .NET, Visual Basic.NET, VisualC#

Microsoft 2000 yılında .NET platformunu yaparak otuzdan fazla programlama dilini aynı platform altında buluşturdu ve VisualBasic.NET, VisualC# ve .NET platformunu kullanan günümüzde en güçlü yüksek seviyeli programlama dilleri arasında yer almışlardır

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir