Yazılım Analisti Nasıl Olunur?

Yazılım Nedir?

Yazılım en temel hali ile teknoloji üretiminde ve üretilen tüm ürünlerde o sistemin çalışmasını sağlayan bir kodlamadır. Bu kodlamalar bütünüyle bir yazılım oluşturmaktadır ve her satırında bir işlev gizlenmektedir. En basit bir işlem yapan teknolojik üründe bile satırlarca kodlama yer alabilmektedir. Mobil cihazlarınızda sadece bir uygulamaya girip herhangi bir işlevi yerine getirmek bile çokça kodlama barındırmaktadır ve tüm bu işlevlerin hepsi önem arz eder.

Yazılım Analisti Nedir?

Yazılım analistleri birçok iş alanında da olduğu gibi o işi kontrol eden, etkilerini çözümleyen, problemleri gözlemleyen ve bu problemlere çözümler üretendir. Bu hemen hemen tüm büyük yazılım firmaları için gerekli bir iş alanıdır çünkü sadece bir kişiden yazılımcı ve yazılım analisti olmasını beklemeniz hatalar doğurabilir ve iş yükünü arttırabilir. Yazılım analistleri yazılımcılara yani o kodu yazanlara göre daha fazla bilgiye sahip olduğunda daha kolay ve pratik çözümler üretebilmenin yanı sıra kullanıcı deneyimi için de kilit noktaları bilmektedir. Bu da yazılımcılar ve bizlerin kullanacağı yazılımlar için en önemli noktalardan biridir.

Gelişen ve hız kazanan günlük yaşamlarımızda her zaman her işimizin daha hızlı ve sağlam yapılması için taleplerimiz artıyor işte bu da yazılımcıların ve yazılım analistlerin en basite indirerek çözümler sunmasını gerektiriyor. İnsanları detaylar içerisinde boğmak yerine normalde çok fazla zamanını alan şeylerin en sade hali ile sadece bir kaç işlev ile o işi halletmesi gerekiyor, bu sayede de yazılım daha fazla beğeniliyor ve kullanılıyor. İşte tüm bu süreçlerin hemen hemen hepsinde yazılım analistleri tam bir gözlemci olmaktadır. Çıkabilecek sorunları önceden tespit edebilmek, olası ani bir problemlere çözümler üretebilmek, ekibi ile iletişimi iyi kurabilmek ve son kullanıcı deneyimini önceden tahmin edebilmek yazılım analistleri için çok önemlidir.

Yazılım Analisti Nasıl Olunur?

Yazılım ile alakalı birazcık bilgi birikimine sahibiz veya bu konuya karşı heveslerimiz, hayallerimiz var. O halde nasıl yazılım analisti olacağız? Öncelikle bazı meslek liselerinde bu işin temelleri olan programlama ve yazılım bölümleri ve dalları yer alıyor. Bu temel noktadan başlamak elbette çok daha faydalı olacaktır. Ancak bu temel bilgili veya daha fazlasını artık birçok içerik web sitelerinde ve videolardan da alabiliyoruz, bu sayede temeli oturtabiliriz. Bu iş alanları için bazı üniversitelerde de eğitim bölümleri yer alabiliyor, ilgili birçok 2 yıllık ve 4 yıllık bölüm bulabilirsiniz. Bu üniversitelerden ve bölümlerden mezun olmak size iş kapısını aralayacaktır, ancak unutmayın ki her zaman temel yazılım bilgisi çok önemlidir. Eğer herhangi bir üniversite okumayı planlamıyor veya düşünmüyorsak ilgili iş alanları için sertifika programları da birçok eğitim kurumu tarafından sağlanmaktadır, bu sayede iş alanını daha iyi kavrayabilir ve daha hızlı bir şekilde birçok teorik bilgiye sahip olabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir