Yapay Zeka Teknolojisi

Yapay zeka teknolojisi, bilim ve teknoloji sınırlarını oldukça zorlayan, yaşadığımız çağın önemli çalışmaları içerisinde yer almaktadır. İnsanların en çok merak ettiği konulardan biridir. Günümüzde birçok insan yapay zekaların insan hayatını daha kolay hâle getireceğine inanmış olsa bile, insanlık adına büyük zararları olacağına dair düşüncelerde vardır. 2018 yılında yaşamını yitiren Stephan Hawking, yapay zekanın insanlığın sonu olacağını dile getirenlerden birisiydi. Stephan Hawking; “Yeryüzü bir gün yapay zekalar tarafından kontrol edilebilir.” İfadelerine yer vermişti.

Yapay Zeka Nedir?

Yapay zeka, bir bilgisayar programı ya da bir makinenin tıpkı zeki canlılara benzer bir şekilde düşünerek eylem gerçekleştirebilme teknolojisi olarak ifade edilmektedir. Yapay zeka teknolojisi ile insana has olan; algı, muhakeme, öğrenme, bilgi ve nesnelerin idaresi gibi yeteneklerin makinelere kazandırılması amaç edinilir. Bu sahadaki yaşanan teknolojik gelişmeler yapay zeka mühendisliğinin ortaya çıkmasında önemli rol oynamıştır.

Yapay Zeka Tarihi

Geleceğin en mühim konuları arasında bulunan yapay zeka teknolojisinin yaklaşık 70 yıllık bir geçmişi bulunmaktadır. Bu alanda Alan Mathison Turing fikir babası olarak kabul görmüştür. 1943 yılında “Makineler düşünebilir mi?” sorusunu ortaya atarak makine zekası üzerinde tartışma konusunu başlatmıştır. Bu tartışmalar neticesinde 2.Dünya Savaşı esnasında elektromekanik aygıtların üretimi, kripto analizi gereksinimiyle yapılmıştır. Bu durum hem bilgisayar bilimini hem de yapay zeka teknolojisinin oluşmasına neden olmuştur.

Yapay Zeka İsim olarak Nereden Gelmektedir?

Yapay zeka isim olarak 1956 senesinde Minsy, Mc Carthy, Rochester ve Shannon tarafınca yürütülen çalışmalar esnasında ortaya atılmıştır. Mc Carthy ise yapay zeka ismindeki fikir sahibi olan kişidir.

Yapay Zeka Kullanım Alanları

Teknolojinin gün geçtikçe ilerlemesi ile yapay zekalar hayatımızın bir parçası haline geldi. Günlük hayatta çoğu zaman yapay zeka teknolojisinden yararlansak bile bunun farkında değiliz. Son dönemlerde hızla gelişen yapay zeka teknolojisi, hem insanların hayatını basitleştirmek hem de ticari amaçlar konusunda yanımızda yer almaktadır. Yapay zeka kullanım sahaları şu şekildedir;

Oyunlar,

Akıllı Arabalar,

Müzik ve Seyir Öneri Robotları,

Sanal Asistanlar,

Sohbet ve Destek Botları,

Satın Alma Tahmincileri şeklinde sıralanabilir.

 

“Yapay Zeka Teknolojisi” hakkında 1 yorum

  1. Yapay zekanın tarihçesini bilmiyordum ama bu makale sayesinde öğrenmiş oldum. Yapay zekanın geleceğe yön veren bir etmen olduğunu artık hepimiz biliyoruz. Bilgiler için teşekkürler.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir