Windows 10 Paint 3D Uygulamasında Beyaz Arka Planları Kaldırarak Saydam Görüntüler Oluşturmak

Paint 3D, standart Microsoft paint uygulamasının daha gelişmiş bir versiyonudur. Paint’in eski versiyonuna yeni ve modern özellikler ekleyen Windows’un, Paint 3D uygulaması ile çeşitli özelliklere sahip resimler oluşturabilirsiniz. İçerisinde birçok farklı araç barındıran Paint 3D uygulaması, en kullanışlı araçlardan biri olan arka plan kaldırma aracıyla da dikkat çekiyor. Windows 10 işletim sistemine sahip cihazlarda resimlerin arkasında yer alan renkleri kaldırarak, nasıl arka planı olmayan bir resim elde edeceğinizi yazımızda bulabilirsiniz.

Paint 3D Uygulamasıyla Görüntülerden Beyaz Arka Planları Kaldırın

 1. Başlat Menüsüne Paint 3D yazarak karşınıza çıkan sonuçlardan en üstteki bölüme tıklayarak Paint 3D uygulamasına giriş yapın.
 2. Karşılama Ekranından Aç’ı seçin. Ardından Dosyalara Gözat’ı seçerek kullanmak istediğiniz görüntüyü açın. Düzenlemek istediğiniz doğru dosyayı bulmak için Dosya Tarayıcısını kullanın. Alternatif olarak, dosyayı sağ tıklayabilir ve dosyanın nerede olduğunu zaten biliyorsanız Paint 3D ile düzenle’yi seçebilirsiniz.
 3. Fırçaların altında yer alan kesme seçeneğinin sağındaki araca tıklayın.
 4. Paint 3D, süreç boyunca size yol göstermeye başlayacaktır. Gereksiz alanları kaldırmak için görüntüyü uygulamanın sağ tarafındaki önizleme penceresinde gösterildiği şekilde kırpın.
 5. Sıradaki’ne tıklayın. Paint 3D, kesmek istediğinizi düşündüğü bölümü yeşil renk işe işaretleyerek belirginleştirecektir.
 6. Farenin ortasında yer alan kaydırma tekerleği ile görüntüyü yaklaştırabilirsiniz. Sağ taraftaki çubukta yer alan araçları kullanarak resmin ek bölümlerini kaldırabilir veya ekleyebilirsiniz.
 7. Bitti’ye bastığınızda kesmiş olduğunuz resim parçası, hareket ettirebileceğiniz ayrı bir nesne olarak görünür.
 8. Resim arka planını kaldırma işlemine devam etmek için Tuval’e gidin ve gizlemek için Tuvali Göster geçişini seçin. Bu işlemden sonra arka plan gri olacaktır.
 9. Şimdi, resminizi arka planında herhangi bir renk bulunmayan, şeffaf bir görüntü olarak kaydetmeniz gerekecek. Sol üstteki Menü’ye gidin ve Kaydet’e basın.
 10. Görüntü türü olarak PNG’yi seçmeniz gerekmektedir. Çünkü bu saydamlığı algılayabilen bir görüntü formatıdır. Ayrıca kutudan Saydamlık geçişini seçmeyi unutmayın.
 11. Resminizin etrafındaki ek alanı kaldırmak istiyorsanız, üstteki Açıyı ve Çerçeveyi Ayarla’yı seçin.
 12. Artık bir görüntü boyutu oranı seçebilir ve görüntünüzü uygun gördüğünüz şekilde çerçeveleyecek şekilde yakınlaştırabilir ve görüntünüzün konum ayarlarında değişiklik yapabilirsiniz.
 13. Kaydetme ekranına dönmek için Tamam’a basın, ardından Kaydet’e tıklayın ve oluşturduğunuz arka plansız resim için bir kaydetme konumu belirleyin.

Kesmiş Olduğunuz Resmi Çıkartmaya Dönüştürün

Windows 10 işletim sistemine sahip cihazınızla, yukarıda yer alan işlem adımlarını takip ederek, arka planını kaldırdığınız görüntüyü çıkartmaya(sticker) dönüştürebilirsiniz. Paint 3D programı ile etiket(sticker) oluşturmak için aşağıdaki adımları takip edebilirsiniz:

 1. Yeni görüntünüzü başka projelerde kullanmak için Çıkartma olarak kullanabilirsiniz. İlk kesimi yaptıktan sonra Etiket Yap’ı seçmeniz yeterlidir.
 2. Uygulamayı açık tutsanız bile çıkartmalar listede kalır, ancak etiket hala yerindeyken yeni projeler başlatabilirsiniz. Dosyayı tekrar kullanmak için ayrı bir dosya olarak da kaydedebilirsiniz.
 3. Etiket Yap yazan bölüme tıklayın.
 4. Etiketi gösterildiği gibi tuval arka planına boyamak için kutunun solundaki Damga simgesini seçin.
 5. Başka bir görüntüde denemek istiyorsanız, sağ üst köşedeki Menü’yü seçin ve Yeni bir dosya açın veya başlatın. Çıkartma Özel Çıkartmalar listesinde kalacaktır.
 6. Yeni resminizle Çıkartmayı tekrar seçin ve işte bu kadar.

Windows 10 işletim sistemine sahip cihazlarda, Paint 3D uygulaması ile resimlerde yer alan beyaz arkaplanı kaldırmak ve arkaplanını kaldırdığınız resimlerden etiket(sticker) oluşturmak, sanılanın aksine zor bir işlem değildir. Yukarıda yer alan işlem adımlarını eksiksik olarak takip etmeniz halinde siz de bu işlemleri kolaylıkla yapabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir