Web Hosting Trafik Nedir?

Web Hosting

Bir web sitesini ziyaret eden toplam kullanıcı sayısı tarafından kullanılan veri miktarını ifade eder ve yalnızca dosya indirmelerini içermez. İlgili sayfaların yüklenmesi, İnternet üzerinden içerik yüklenmesi, sayfada tıkladığınız sekmeler, indirilen fotoğraflar, belgeler ve videolar kilobayt cinsinden hesaplanır. Sonuç, veri iletiminin megabayt ve son olarak gigabayt cinsinden ölçülmesidir. Bu duruma web sitesi trafiği denir. Kullanıcı sayısı ve iletim verileri arttıkça trafik büyümeye başlar. Öte yandan ziyaret edilen sitelerde veri sağlama kotaları da bulunmaktadır. X sitesi için aylık veri indirme limiti 10 GB olabilir ve kota sona ererse trafik sağlayamayabilir. Öte yandan bazı hosting paketlerinde kota sorunları giderilmiş ve kotasız trafik sağlanmıştır. Ancak, kullanıcıların ve veri paketlerinin boyutunun artmasının kullanıcının erişim hızını etkileyeceği açıktır. seo bunun denetimini yapar.

Trafik nasıl artar?

Web sitenizdeki ziyaretçiler daha fazla sayfaya geçecek ve daha fazla içerik görüntüleyecek, bu da barındırma trafiğinizi ikiye katlayacaktır. Web sitesine yapılan ziyaretlerin sayısı, tekli ziyaretlerin veya birden çok ziyaretin sayısı ile artabilir. Burada tek bir ziyaret, her gün tek bir IP adresinden (yani tek bir bilgisayardan) ziyaret eden bir site kullanıcısını ifade eder. Çoklu erişim, aynı siteyi her gün bir IP adresinden birden çok kez kullanmak anlamına gelir. Her iki durumda da, site trafiğini etkileyen ana faktör, sonunda ne kadar verinin indirildiğidir.

”Bot web sitesi ziyaretleri” nedir?

Yüksek trafik, web siteniz için önemli bir kriterdir. Sosyal medyadaki takipçi mantığına bakacak olursak sitenize gelen trafik ne kadar yüksekse popülerliği de o kadar yüksektir. Bu web sitesi, fikirlerinizin etkili bir şekilde çalışmasının ilk adımıdır. Yüksek trafiğe sahip siteler değer kazanacaktır. Site trafiğini test etmek için sitenize sayaçlar ekleyebilirsiniz. Google Analytics’i ölçüm için de kullanabilirsiniz. Yalnızca sitenizin trafiğini ölçmek, sitenizin potansiyelini anlamak için yeterli olmayabilir. Tıpkı gerçek ziyaretçilere ek olarak sahte takipçiler üzerinde popülerlik gösteren sosyal medya kullanıcıları olduğu gibi, web sitelerinin trafiği manipüle etmenin yolları da vardır. Bu şekilde, gerçek ziyaretçiler tarafından oluşturulmayan trafik ”robot web sitesi trafiği” olarak adlandırılabilir.

Bu nedenle, ne kadar fazla barındırılan trafik, web sitenizle iletişime geçecek kişilerin kullanım ve erişim performansı o kadar yüksek olur. Bu trafik, insanların web sitenize ilişkin değerlendirmelerini de ifade edebilir. Bu motivasyonla sitede değişiklik veya iyileştirme yapmak, hedeflerinize ulaşmanızı kolaylaştıracaktır.

Aylık veri limitini aşarsam ne olur?

Barındırma sağlayıcıları, müşterilerine sınırlı veri paketleri ve sınırsız paketler sunar. Kullandığımız kota internet hizmeti olarak düşünebilirsiniz. İnternet sağlayıcınız tarafından sağlanan kota gibi, sunucunun trafik limiti dolduğunda ziyaretçiler web sitenize erişemeyecek veya yavaşlayamayacaktır. Bazı sitelerin fazlalık olması durumunda ek maliyet yansıtacağı da bilinmektedir. 10 GB sınırla her ay bir siteden 10 GB’a kadar veri indirebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir