Topluluk Önünde Konuşma Nasıl Yapılır?

Heyecan Nedir?

İnsanlar gündelik hayatları içerisinde birçok farklı duyguya sahip olabilir. Aynı gün içerisinde hem sevindirici haber alabilir, hem de üzücü haber alabilir. Bu olayları yaşarken edindiği duygunun adı heyecan olarak adlandırılır. Heyecanın çeşitli türleri vardır daha doğrusu duygunun türleri vardır bunlar; sevinç, korku, hüzün, şaşkınlık, utanma gibi insanoğlu duygu yetisine sahiptir. Bu durumlar sonucunda ortaya çıkan şey heyecandır. Mutlu olduğunuzda heyecanlanırsınız, korku yaşadığınızda heyecanlanırsınız, işte bu duygudur ve yaşayarak elde edilen bir durumdur. Hayata anlam katan şey aslında heyecandır. Heyecan kimi zaman kötü bir durum olsa da hayatı mutlu kılmak, zevk edinmek için güzel bir araç olarak nitelendirilebilir.

Heyecan Nasıl Ortaya Çıkar?

Heyecan hem psikolojik hem de fizyolojik olan bir durum olduğu için kişi heyecanlandığında vücudunda çeşitli belirtiler görmek mümkündür. Örneğin bir kişi heyecanlandığında elleri ayakları titreyebilir, sesi titreyebilir bu heyecan ile olan bir durumdur. Heyecan halinde kalp hızlı atmaya başlar, damarlar büzülür, nefes alıp vermede değişimler olabilir, terleme sıkça görülen bir durumdur. Şiddetli derecede korku meydana gelir, lakin fazla derecede heyecan yapmak psikolojik sorunlar açar yaptığınız işte hata yapmanıza olanak sağlar, dikkat eksikliğine dahi yol açabilir. Ama eğer dozunda heyecan olursa her yaptığınız iş zevke dönüşür.

Heyecanı Kontrol Altına Almak Mümkün Mü?

Bazı kimseler için heyecan artık hayatın bir parçası olmuştur çünkü yaptığı iş heyecan gerektirmektedir. Bazı kimseler için ise adeta bir kabustur. Bu kabusu gidermek için çeşitli yollar vardır; solunumu kontrol altına almak, nefes egzersizleri yapmak, gevşeme teknikleri kullanmak gibi çeşitli yollar ile zor olsa da heyecan kontrol altına alınabilmektedir.

Heyecanı yenmenin bir diğer yolu da öz güvenden geçmektedir. Kişinin kendine olan güveni, inancı yaptığı işte başarılı olmasını sağlar. Eğer kişi kendisini yapacağı işten önce heyecanlanmayacağım diye şartlandırırsa heyecanın azaldığını görmek mümkündür.
Topluluk Önünde Konuşma Nasıl Yapılır?
Topluluk önünde konuşmak, sunum yapmak, bir şeyler aktarmak oldukça zordur. Çünkü insanlar topluluk önünde konuşma yaparken hata yapacaklarını zannederler. Heyecanlanırlar, elleri ayaklarına dolaşır ve bu bir fobi haline gelir. Bu günümüz insanlarının yakındığı bir sorundur. Yapılan bir araştırmada insanların en çok korktuğu şey %70 ile topluluk önünde konuşmak, daha sonrasında ölüm geliyormuş. Yani bu mesele çoğu insanı alakadar eden bir mesele.

Topluluk önünde konuşmak aslında bir sanat olarak ta nitelendirilebilir. Kişisel gelişim alanında önemli bir yer edinir.

Peki, topluluk önünde konuşma nasıl yapılır;

Konuşmanızı yapmadan önce güzel bir hazırlık yapın. Zira hazırlık hakimiyet açısından önemlidir. Konuşmayı yaparken tuhaf sesler çıkartmaktan yani fazla duraklamaktan kaçının. Bu mesajın daha doğru ulaşmasını sağlayacaktır.

Konuşma metninizi kısa, öz cümlelerden oluşturun. Bu konuşmanıza akıcılık katacaktır.
Bunları uygulayarak konuşmanızı gönül rahatlıkla yapabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir