Teknoloji Teorisi Nedir?

Teknoloji teorisi bilim dünyasının en tuhaf konuları arasında yer alır. Teknoloji teorisine göre dünya bir teknolojik üründür. Bizler de teknolojik ürün olarak yapay zeka canlılarıyızdır. Bu teoriye göre evrende bulunan her şey teknolojik bir gelişmeden ibaret. Yani ağaçlar, bulutlar, toprak, oksijen ve daha milyonlarcası.

Birkaç Bin Yılda Akıllı Telefon Yaptıysak

Bizden milyonlarca yıl önce yaşamış medeniyetlerin teknolojik başarısı olabilir bütün bunlar. Biraz durup düşünecek olursak… Bugün kullandığımız akıllı telefonlara baktığımızda sahiden başarılı ürünler olduğu ortada. Onlarla pek çok şeyi yapabiliyoruz. Ve bu telefonları elde etmemiz teknoloji anlamında sadece birkaç bin yıl aldı. Ancak evren milyarlarca yıldır var ve sayısız gezegen bulunuyor.

İnsanlar Denek mi?

Bu medeniyetler bulutları, kara parçalarını, suları, meyveleri, sebzeleri ve canlıları yaratmış olabilir. Biz onların teknolojik ürünleri olarak nefes alıyor olabiliriz. Belki de bizleri izliyorlar ve eğleniyorlar? Ya da bir deneğiz. Veya onların hizmetçileri? Onlara yeni teknolojiler üretmek için tasarlanmış yapay zekalar olmamız da gayet mümkün. Zira insan hayatının da bir algoritması mevcut ve bunun dışına kimse çıkamıyor. Örneğin ortalama 75 yıllık bir ömre sahip olmak gibi. Her bireyin hayatının genelinde acı çekiyor olması gibi…

İnsan Bedeni Örneği

Bütün bu olasılıklar içinde gerçek olan bir şey var ki doğa tıpkı akıllı bir ürün gibi hareket ediyor. Örneğin insan bedeni. Oksijeni alıyor, kana karıştırıyor, beyne yolluyor, damarlardan geçiriyor ve organlara iletiyor. Tıpkı benzini emerek ilerleyebilen bir otomobil gibi. Teknolojik mantık birbirine ne kadar da benziyor? Ağaçlar güneş ışığını alıyor, yağmuru emiyor, hava ile temas halinde ve bütün bunların karşılığında meyve veriyor. Bu işte bir mühendislik yok mu sizce de? Teknoloji teorisiyle ilgili kaleme alınmış az sayıda kitap bulunmaktadır. Simülasyon Kuramı Üzerine (Oğuz Adanır) , Benzetim (Sheldon M. Ross) ve Her Şey Yokunda (Mehmet A. Çatal) bunlardan bazılarıdır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir