Spam Backlink Nedir?

Spam Backling

Spam backlink, genellikle spam web sayfaları kullanılarak oluşturulan, düşük güvenlik düzeyine ve arama motoru sıralamasına sahip sitelerden gelen linkler olarak tanımlanır. Kısa vadede yarar sağladığı sanılsa da uzun vadede Google arama sıralamasında web sayfasının geriye düşmesine sebep olarak, dijital oluşumlara ciddi zararlar verebilmektedir.

Clean SEO (Temiz SEO) Uygulamalarının Önemi

Spam backlinklerin sorumlusu genelde sadece linkleri barındırmak için oluşturulan web sayfaları olmaktadır. Bazı durumlarda WordPress gibi platformlarda spam botları ile link içeren yorumlar spam backlink taşıyıcısı olarak işlev görmektedir. Günümüz anlayışında bu tarz operasyonlara girişilmeksizin ”clean SEO” (temiz SEO) uygulamalarının yararları artık anlaşılmış durumdadır. Pek çok güvenilir kişi/kurum yahut işletme spam backlink anlayışından uzak durmakta, kaliteli ve özgün içerikler üreterek arama motorlarında organik yükselmenin peşinde koşmaktadır.

Spam Backling Kaynakları ve Bunları Sayfadan Kaldırma

Spam backlinkler bazı durumlarda negatif SEO uygulamaları olarak dijital ortamdaki rakip kurum veya kuruluşlar tarafından kurgulanabilmekte, bu şekilde karşı tarafın dijital görünürlüğüne, arama motorları açısından itibarına zarar verilmesi amaçlanmaktadır. Bu tarz zararlı girişimlerin etkilerinden kaçınmak adına spam backlinklere karşı web sayfaları düzenli olarak taranmalı ve tespit edilen spam bağlantılar sayfalardan kaldırılmalıdır. Bu hususta dikkat edilmesi gereken bir başka nokta ise tekrarlayan içeriklerin, bir sayfada çokça yer alan anahtar kelimelere bağlı linklerin arama motorları tarafından şüpheli olarak algılandığı ve spam olarak değerlendirilebilme kapasitesinin olduğudur. Spam backlink için bakılması gereken bir diğer husus ise; link ve içeriğin ilgililik düzeyidir. Arama motoru algoritmaları tarafından içerikler alakalı olma düzeylerine göre kontrol edilmektedir. Alakasız bağlantılar içeren linklerin spam backlink olarak değerlendirilebilmesi muhtemel görülmektedir. Spam backlinklerin sorumlusu bazı durumlarda SEO çalışmaları için ücret ödenen kişi yahut firmalar olabilmektedir.

İstenmeyen Spam Backlink Uygulamalarının Önüne Geçmek İçin

Spam backlink mağduru olmamak için; arama motoru optimizasyonu için güvenilir kişi ve firmalarla çalışılmalı, güncel ve uzun vadeli SEO anlayışına sahip olup olmadıkları belirlenmelidir. Sonuç olarak para ödenerek satın alınan, web sayfasının barındırdığı içeriklere uygun düşmeyen, illegal  içerikli kaynaklardan gelen link bağlantıları düzgün bir SEO çalışması için mutlaka uzak durulması gereken uygulamalar arasındadır. Özellikle .cn, .ru alan adlı Çin ve Rusya kaynaklı bağlantılar düşük kaliteli backlink varlığının habercisi olarak kabul edilmektedir.

Az sayıda spam backlink web sayfasında yer aldığında çok zararlı bir durum olarak kabul edilmezken, bu backlink bağlantılarına web sayfasında çokça rastlanması, ilerici SEO faaliyetleri açısından tehlike arz etmektedir. Google Penguin adı verilen bir algoritma ile spam backlink oluşumlarına karşı önlem almakta, kullanıcılarına daha güvenli bir arama deneyimi sunabilmek adına spam SEO uygulamaları denilebilecek aktiviteleri içeren web sayfalarını yakalamaktadır. Özetlemek gerekirse; sonuç odaklı olarak SEO faaliyetlerinde uzun vadeli plan yapan, içerik ve barındırdığı linkler kullanıcıyı aradığı içerik yahut ürüne yanıltmadan ulaştırmaya hizmet eden operasyonlar web sayfaları için hileli yollara başvurmaktan daha kazançlı olmaktadır.

“Spam Backlink Nedir?” hakkında 2 yorum

  1. Ayşegül demir

    Spam backlink hakkında detaylı bir makale yazılmış teşekkür ederim güzel bilgiler varmış bu web sitede çok kaliteli yazılar mevcut .

  2. Özgür Başar

    Spam bancklink hakkında gerekli ve ayrıntılı bilgiler verilmiş gereken bilgiler konusunda kendilerine teşekkür ederiz bilmeyenler için faydalı olmuş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir