single mode fiber optik çözümleri

 Fiber Optik Kablo Çözümleri

 Büyük network altyapılarında binalar ve katlar arası bağlantılar için Fiber Optik Kablolar kullanılır. Bu kablo kullanımı mesafeden doğabilecek sorunları ortadan kaldırmak için de kullanılabilir. Maliyete, mesafeye ve haberleşme hızına göre MultiMode OM3- OM4 – OM5 gibi Fiber Optik Kablolar kullanılmaktadır. Multimod fiber optik kabloların hızı ve mesafesi yetersiz kaldığında bağlantılar singlemod fiber kablolar üzerinden tekrar düzenlenir.

 

Singlemod (tek modlu) Fiber Optik Kablo

 Singlemod fiber optik kablo, tek bir rayın ya da bir ışık modunun bir taşıyıcı olarak yayılması için tasarlanmıştır.

 Singlemod fiber optik kablolar ses, veri ve video sinyallerini içeren yüksek transmisyon oranına sahip ve uzun mesafeler için yerel alan ağı bulunan kablolardır. Bu kablolar, 

Gigabit Ethernet için IEEE802. 3z, 1000BASE-SX (kısa dalga boyu Gigabit Ethernet) 1000BASE-LX (Uzun Dalga Boyu Gigabit Ethernet) ve IEEE802.3ae 10GBASE-SR/SW 10GBASE-LX4 (10 Gigabit Ethernet) protokollerini de içerir. Bu protokoller tüm LAN (Local Area Network) uygulamalarını desteklemektedir.

 

Singlemod kablolarda genellikle 9/125 mikronlu kablo tipi kullanılır. Bunun yanı sıra 8/125 olarak da üretilebilirler. Dalga boyunda ise en çok 1310 ve 1550 nm dalga boyu tercih edilir. Zayıflama ve saçılma değerleri çok düşük olduğundan genellikle uzun mesafeli fiber optik bağlantılarında tercih edilmektedir. Çekirdek çapı 8 ila 10 mikromektre’dir. Merkez kısmı ise tahmini olarak 9 μm’dir.

Singlemod fiber çekirdek boyutu ve tek ışıklı itme üst üste gelen ışık atımlarından kaynaklanabilecek olan tüm distorsiyonu neredeyse ortadan kaldırabilir. Bu sebeple singlemod fiber optk kablolar en az sinyal zayıflaması ve herhangi bir fiber kablo türünün en yüksek iletim hızını sağlar. Bu yüzden de uzun mesafeli veri iletimi için singlemod optik fiber kablolar seçilmesi daha uygundur.

Singlemod Fiber Kablo Mesafesi

 

Singlemod fiber kablolar, multimod fiber kablolardan daha büyük bir mesafeye sahiptir. Multimod fiber bir kablo 2 km’ye kadar ulaşırken singlemod fiber kablo 200 km’ye kadar ulaşabilme potansiyeline sahiptir. Singlemod fiber kablo, multimod fiber kabloya göre 50 kata kadar daha fazla mesafe sağlamaktadır.

 

 

Singlemod Fiber Adaptör Çeşitleri

 Bir fiber optik konektör, fiber optik kablonun ucunu sonlandırabilmektedir. Bir dizi fiber optik konektör tipi geliştirilmiştir ve bu konektör endüstri standardı haline gelmek için zaman testine dayanmıştır. Singlemod fiber konnektörlerin ana tipleri bunlardır; ST, FC, SC ve LC.

 

 Singlemod Fiber Kabloların Avantajları Nelerdir?

 

. Daha uzun iletim mesafesine sahiptir.

. İletim hızı giderek artar.

 

. Sinyal zayıflaması azdır. Yani multimod fiber kablolara oranla daha yüksek hızlarda sinyaller taşıyabilir. Çünkü singlemod kablonun göbeği çok dardır bu sebeple fiber optik kablolardan geçen ışıklar çok fazla yansıma göstermez. Böylelikle zayıflama minimumda tutulur.

 

. Singlemod fiber kablolar daha büyük bir bant genişliğine sahiptir. İletilen veride herhangi bir bozulma olmaz ve çok hızlı bir şekilde aktarım sağlanır. Kabloların çok uzun mesafelerde çalışacağı alanlar için oldukça mükemmeldir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir