SEO’ya Genel Bakış

İşletmenizi SEO ile büyütme

Google’ı kullanan kişilerin %94’ünden fazlası yalnızca arama sonuçlarının ilk sayfasına bakar ve çoğu kişi yalnızca ilk üç sonucu tıklar. Dünya çapındaki insanların %83’ü Google kullanıyor, ancak bu kavram her arama motoru için geçerli. Küçük işletme web 12 görünüp görünmediğini yani ne yapacaksınız inci yerine ilk sayfanın sonuçları sayfasını? Arama motoru optimizasyonu veya SEO, kaliteli geri bağlantılar ve etkili anahtar kelimeler aracılığıyla site konumunuzu ve sayfa sıralamanızı organik olarak artırma işlemidir. SEO, web sitenize gelen trafiği artırmanın en etkili yoludur.

İdeal ziyaretçiler

Bugün 180.000.000’den fazla kayıtlı web sitesi var, bu da insanların tam olarak aradıklarını bulmak için arama motorlarına büyük ölçüde güvendikleri anlamına geliyor. İlk sayfada bulamazlarsa, sonraki sonuç sayfalarında aramak yerine arama terimlerini ayarlamayı ve sıfırdan başlamayı tercih ederler.
Tam olarak sunduğunuzu arayan ve sitenizi sonuçların ilk sayfasında gören kişiler ideal ziyaretçiler olarak kabul edilir, çünkü müşterilere, abonelere vb. Dönüşme olasılıkları en yüksektir. Web siteniz ilk birkaç sonuç arasında değilse tek başına ilk sayfa, neredeyse web siteniz yok gibi. Bu da sonuçta neredeyse işletmenizin mevcut olmadığı anlamına gelir.

Site konumu ve sayfa sıralaması

Bir sitenin konumu sayfa sıralamasına göre belirlenir. Her web sitesinin belirli anahtar kelimeler veya arama terimleri için bir sıralaması vardır. Başlangıçta, arama motorları web sayfalarındaki tüm kelimeleri izleyerek çalışıyordu. ‘California Sandalet’ için arama yaptıysanız, bu iki anahtar kelimeyi içeren web sitelerinin bir listesini geri alırsınız. Bu anahtar kelimeleri en sık içeren web siteleri en üst sıralarda yer alır. Artık web siteleri arama motorları tarafından iki ana kriter üzerinden derecelendiriliyor: geri bağlantılar ve anahtar kelimeler. Sıklıkla başka web siteleri tarafından atıfta bulunulan veya geri bağlantı verilen web sitelerinin, arama motorları tarafından alakalı olduğu düşünülme olasılığı daha yüksektir. Web siteleri, diğer web sitelerinden geri bağlantıların sayısına ve kalitesine göre sıralanır.
Anahtar kelimeler Google’ın web sitenizi görmesine ve bunun ne hakkında olduğunu bilmesine izin verirken, geri bağlantılar Google’ın sitenizin alakalı olduğuna ne kadar güvendiğini belirler. Hem anahtar kelimeler hem de geri bağlantılar, web sitenizi arama sonucu besin zincirinde yukarı taşımak için çok önemlidir.
Zinciri yükseltmek için ilgili iki bileşen vardır: Site İçi ve Site Dışı SEO. Site içi SEO, web sitenizi alakalı anahtar kelimeler içerecek şekilde optimize etmeyi içerir. Site dışı SEO, web sitenize diğer kaynaklardan gelen geri bağlantılar oluşturmak için çalışmanızı içerir. Sosyal medya, makaleler, blog gönderileri, tartışma panoları ve daha fazlası kullanılarak sitenize bağlantılar oluşturulabilir. Web sitesi size ne kadar etkili veya meşru olursa, o siteden gelen geri bağlantının arama sonucu sıralamanızda o kadar fazla etkisi olacaktır.

İşletmenizi SEO ile büyütme

SEO, çabalarınızı tam olarak web sitenizi ziyaret etmek istediğiniz kişilere odaklamanıza olanak tanır. İşletmeler geniş reklamlara güvenmek yerine ideal ziyaretçileri hedefleyebildikleri için, işletmelerin %72’si SEO’nun gazete veya televizyon reklamlarına kıyasla paralarının karşılığını en fazla verdiğini söylüyor. Rakamları yeni gelirde çalıştırdıktan sonra, SEO’nun özellikle küçük işletmeler için neden değerli olduğu anlaşılıyor. Sayfanız arama motorlarının ön sayfasına ulaştığında tamamen bitmiş sayılmazsınız. Web siteniz iyi tasarlanmışsa, açık iletişim bilgilerine ve soruları yanıtlamaya hazır kibar personele sahipse, ideal ziyaretçilerin müşteri veya abone olma olasılığı daha da yüksektir.

 

İyi SEO İse Zaman Alır

Neredeyse herkes çevrimiçi bir şey bulmak için arama motorlarına büyük ölçüde güvendiğinden, SEO sitenize gelen trafiği artırmanın en etkili yoludur. İyi SEO zaman alır, bu nedenle ne kadar erken başlarsanız, sayfa sıralaması merdivenini o kadar çabuk yukarı taşıyabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir