Seo Ücretli Mi?

seo

Teknolojinin durdurulamaz hızı ile artık gazete, dergi, televizyon gibi kaynaklardan edindiğimiz bilgiyi internet üzerinden ediniyoruz. Birçok kaynak içerisinde kendi anlayışımıza en uygun olan ve doğruluğu en yüksek siteleri sık sık ziyaret ediyoruz. Dijital çağın bu yönlendirmesi sonucu ortaya yeni bir alan çıktı. Arama Motoru Optimizasyonu diğer bir deyişle Search Engine Optimization, web sitelerinin arama motorunda üst sıralarda yer almak için yaptığı çalışmaların tamamına denir. Kısaca Search Engine Optimization kelimesinin baş harflerini alarak Seo şeklinde adlandırdığımız bu çalışmalar, günümüzde hem profesyonel ajanslar tarafından hem de bireysel kullanıcılar tarafından yürütülebiliyor.

Arama Motoru Optimizasyonu Hizmeti Ücretli Mi?

Aslında bu sorunun cevabı sizin nasıl bir hizmet aldığınıza, neler istediğinize ve sorunuzun asıl amacına göre değişir. 3 başlık altında bu sorunun farklı yönlerden cevabına ulaşabiliriz.

Hizmeti Kim Sağlayacak? 

Öncelikle şunu belirtelim ki arama motorlarındaki sıralamanız için yapacağınız bu çalışmaların tamamı ücretsiz olarak sunuluyor. Çünkü bu hizmetler aslında sizin web siteleriniz üzerinde yapacağınız düzenlemeler ile gerçekleşiyor. Analizlerinizi doğru yaparak sizde bu hizmetlerde ücretsiz faydalanabilirsiniz. Sitenizi henüz kurmadıysanız en baştan bir strateji belirler ve düzenli olarak optimizasyonlarınıza devam edebilirsiniz. Eğer bu işlemi kendi içerinizde değil profesyonel kişi veya kurumlar tarafında almak istiyorsanız, bağlı olduğunuz kişi ya da kurumu hizmet bedelini ödemek durumdasınız.

Hangi Analiz Araçlarını Kullanacaksınız?

Diyelim ki ilk seçeneği tercih ettiniz ve optimizasyonlarınızı kendiniz veya şirket içerisinde çözümlemeyeceksiniz. Bu durumda hem sitenizin gidişatını görüntülemek hem de rakiplerinizle aranızdaki farkı takip edebilmek için analiz araçlarına ihtiyaç duyabilirsiniz. Bu araçlar ile bir yandan geçmiş paylaşımlarınızın durumunu görüntüleyebilir diğer yandan gelecekteki çalışmalarınızda nasıl bir yol izleyeceğinizi belirleyebilirsiniz. Analiz araçlarını ücretli veya ücretsiz kullanabilirsiniz. Google size kullanmanız için birçok analiz aracını ücretsiz olarak sunuyor. Tamamen ücretsiz olan bu analiz araçları sayesinde çeşitli raporlamaları tek tuşla hazırlayabilirsiniz. Eğer siteniz için bunları yeterli görmüyorsanız farklı şirketlerin sunduğu ücretli analiz araçlarından da faydalanabilirsiniz. Bu araçların bir kısmı Google ile aynı hizmetleri verirken bir kısmı çok daha detaylı hizmet veriyor. Sizde ihtiyaçlarınıza göre ücretli veya ücretsiz araçları tercih edebilirsiniz.

Sadece Optimizasyon Mu? Reklamlarda Dahil Mi?

Arama Motoru Optimizasyonu çalışmaları sadece site üzerinde yapabileceğiniz değişiklikler ile son bulmaz. Dışarıya dahili linkler verebilir veya organik olarak ilk sıralara gelemediğiniz durumlarda Google Adsense ile reklam verebilir ve pozisyonunuz ne olursa olsun ilk sıralarda yer alabilirsiniz.

Arama Motoru Optimizasyonu ücretli mi değil mi sorusunu detaylı olarak ele aldık. Sizde web sitenizin ihtiyaçlarını belirledikten sonra hangi kısma ne kadar bütçe ayıracağınızı hangi kısımlar için ücretsiz hizmet alabileceğinizi planlayabilirsiniz. Bu sayede web siteniz için ne kadar bütçe ayıracağınızı kolayca belirleyebilir, ayarladığınız bütçeyi siteniz ve sizin ihtiyaçlarınızın doğrultusunda daha doğru kullanabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir