SEO NEDİR?

seo nedir

SEO, arama motoru optimizasyonu anlamına gelir. Moz’un kurucusu ve eski CEO’su Rand Fishkin, terimi ” arama motorlarındaki organik sonuçlarla kazandığınız trafiğin miktarını ve kalitesini artırma uygulaması ” olarak tanımlıyor.

Temel olarak, web siteniz ne kadar iyi optimize edilirse, arama motoru sonuçlarında o kadar yüksek sıralanabilir. Sıralaması ne kadar yüksek olursa, o kadar çok kişi görecek ve tıklayacaktır. Bir SEO stratejisi uygulamak, daha fazla kişinin web sitenizi Google’da ve diğer arama motorlarında dijital reklamcılık için ödeme yapmadan doğal olarak bulmasına yardımcı olur.

 

KISA BİR TARİHÇE

SEO’yu ve önemini daha iyi anlamak için kökenine dönüp bakmamız gerekir.

SEO Y kuşağıdır

SEO’nun 1991 yılında doğduğuna inanılıyor. Bu süre zarfında, dünyanın ilk web sitesi açıldı ve web siteleri interneti kalabalıklaştırdıkça bir tanesi hızla çok sayıda web sitesine dönüştü. Dolayısıyla, yapıya ve erişilebilirliğe büyük bir ihtiyaç vardı ve dünyanın ilk arama motorları oluşturuldu.

1993’te Excite, bilginin kategorize edilme yönteminde devrim yaptı ve 1994’te Alta Vista, Yahoo ve diğerleri sahneye katıldı.

Ancak 1996’da SEO, Sergey Brin ve Larry Page’in bugüne kadarki en büyük, en tanınmış arama motoru haline gelecek olan BackRub’u oluşturmaya başladıklarında gerçekten yükseldi. Google diyeceğimi mi düşündün? Doğru, çünkü BackRub sonunda Google oldu ve 1997’de bir alan adı olarak tescil edildi.

 

İlk Günler: Her Şey Geçer

Başlangıçta, SEO açısından her şey gitti. Kurallar hızlı ve gevşekti. Dolayısıyla, pazarlamacılar, arama sonuçlarında daha üst sıralarda yer almak için bilgisayar korsanlığı uygulamalarını kullanabilir ve anahtar kelime doldurma ve spam içeren bağlantılardan yararlanabilir.

 

SEO Evrimi

Google, diğer arama motorlarının olmadığı bir şeyi yapma fırsatı gördü. Kullanıcıları gerçekten bulmak istedikleri şeylerle buluşturmak için kaliteyi ve alakalı içeriği ödüllendirecek algoritma güncellemeleri üzerinde çalışmaya başladı.

O zamandan bugüne yüzlerce algoritma değişikliği yapıldı ve SEO hızla gelişerek pazarlamacıları alternatif stratejiler keşfetmeye zorladı. SEO’nun geçmişi bize SEO’nun geleceği için hazırlanmanın en iyi yolunun köşeleri kesmemek olduğunu öğretir; etik optimizasyon tekniklerini kullanmak ve ziyaretçileriniz için gerçek değeri olan içerik yayınlamaktır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir