SEO Neden Önemlidir?

SEO Neden Önemlidir

Görünürlük ve Sıralamalar

Çevrimiçi olarak bir hizmet veya ürün ararken, kullanıcıların arama motorunun onlara gösterdiği ilk beş öneriden birini seçme olasılığı daha yüksektir. SEO, arama sonuçlarında daha üst sıralarda yer almanıza ve çevrimiçi olarak daha fazla görünürlük elde etmenize yardımcı olarak potansiyel müşterilerin sitenize tıklama ve dönüşüm sağlama olasılığını artırır.

Web Trafiği

Basitçe söylemek gerekirse, potansiyel müşteriler web sitenizi bulamazsa, satış fırsatları kaçırılır. SEO, organik arama motoru trafiğinizi artırır, dolayısıyla sayfanızın her gün gördüğü ziyaretçi sayısını artırır. Bu, satışlardaki artışla doğrudan ilişkilidir çünkü sitenizi ne kadar alakalı insanlar görürse, onlara satış yapma olasılığınız o kadar artar.

Güvenilir

SEO puanınız ne kadar iyi olursa, Google ve Bing gibi arama motorlarında o kadar yüksek görünürsünüz. Google’da daha üst sıralarda yer almak tüm markalara hitap ederken, görünürlüğün artması, ikinci el bir avantaj, potansiyel müşterilerle kazandığınız güvendir. Kullanıcılar, bir arama motorunun ürettiği önerileri erteleme eğilimindedir, bu nedenle, bir kullanıcının aradığı anahtar kelimeler için daha yüksek bir konuma sahip olmak, ürününüzü veya hizmetinizi kullanıcının zihninde güvenilir olarak sağlamlaştıracaktır.

Kullanıcı deneyimi

İyi optimize edilmiş bir web sitesi, hangi ürün veya hizmetin sunulduğunu, bunların nasıl elde edileceğini açıkça bildirir ve etrafındaki soruları yanıtlar. Google ve Bing gibi arama motorları, sitenin kullanıcı deneyimine göre inşa edilmesini sağlayarak, ihtiyaç duydukları bilgileri kolayca alıp kullanıcılara aktarabilir. Bir kullanıcı sitenizde gezinmek için mücadele ederse, arama motorlarının da yapması muhtemeldir.

Büyüme

Buna hiç şüphe yok SEO, markanızın büyümesinin anahtarıdır. Yukarıda bahsettiğimiz gibi, çeşitli yüksek hacimli anahtar kelimeler için bir arama motorunda ne kadar üst sıralarda yer alırsanız, siteniz o kadar fazla organik (ücretli olmayan) web trafiği alacaktır. Bu kadar basit.

İyi optimize edilmiş bir web sitesinin daha fazla müşteri kazanması ve daha fazla satış yapması daha olasıdır. İnsanların, web sitenizi bir arama motoru aracılığıyla bulduklarında markanızı Facebook veya Instagram gibi diğer sosyal platformlarda paylaşma olasılığı daha yüksektir.

Arama Motoru Optimizasyonunun Ana Unsurları Nelerdir?

Yerinde SEO

Site içi SEO, arama motoru dostu olmasını sağlamak için sitenizdeki içeriğe uygulanacak iyileştirmelerdir. Web sayfalarınızı arama motorları için optimize ederken, arama motorlarına çeşitli şekillerde web sayfasının tam olarak ne hakkında olduğunu bildirmek istersiniz.

Site İçi SEO ile, arama motorlarının web sitenizin içeriğini analiz etmesine ve değerlendirmesine yardımcı olmak için web sitenizin yapısı, SEO anahtar kelimeleri, dahili bağlantılar, görsel alt öznitelikleri ve diğer tekniklerle ilgileneceksiniz.

Anahtar kelimeler

Anahtar kelimeler artık önemli olan tek SEO tekniği olmasa da, web sitenizin arama motoru sıralaması için hala çok önemlidir. Anahtar kelimelerden bahsettiğimizde, potansiyel müşterilerin çevrimiçi cevaplar bulmak için kullandıkları belirli kelime ve ifadelere atıfta bulunuyoruz.

Web siteniz ve içeriğiniz için doğru anahtar kelimeleri seçmek özenli bir araştırma gerektirir ve yüksek hacimli derecelendirmeler + düşük rekabetin tatlı noktasını hedeflemek önemlidir.

Yerel SEO

Yalnızca İstanbul bölgesine hizmet veren yerel bir işletmeye sahipseniz, web siteniz diğer şehirlerde sıralamada değildir. Arama motorları, belirli bir aralıktaki önerilerde bulunmak için kullanıcının konumunu çeker, böylece o noktada hiçbir yere yakın olmayan işletmeleri sıralamak yerine hızlı bir karar verebilirler. Yani, birisi şehirdeki en iyi kelimeyi bulmak isterse, hızlı bir google araması yapar, etraflarındaki en iyi sonuçlara göz atar ve kararını verirdi. Bu, işletmenizin dahil edilmesi gerektiğinde en iyi sonuç olarak görünmüyorsa, işlerini başka bir yere götürme ihtimalleri olduğu anlamına gelir.

Yerel SEO’nuzu iyileştirmenin yolları arasında yerel anahtar kelimeler kullanmak, dizin listelerinizi talep etmek ve Google My Business ve Google Haritalar gibi platformlarda işletmeleriniz için sayfalar oluşturmak yer alır.

Site Dışı SEO

Site dışı arama motoru optimizasyon teknikleri, kendi sıralamanızı yükseltmek için kendi web sitenizin dışındaki web sitelerinde yapılan çabaları içerir. Site dışı SEO’nun temel unsuru, diğer saygın, yüksek trafikli web sitelerinin sitenize geri bağlanmasını sağlamak için bir çaba olan bağlantı kurma veya geri bağlantılardır.

Geri bağlantılar, arama motorları için bir güven sinyalidir ve sıralama konumunuzda büyük bir rol oynayabilir. Bağlantıların iyi bilinen ve güvenilir sitelerden geldiğinden ve sıralamanızın olumlu yönde etkileneceğinden emin olun. Arama motorunu “siyah şapka” taktiklerini kullanarak kötü bağlantıları tanıması için kandırmaya çalışmayın, çünkü büyük olasılıkla cezalandırılacak ve arama motorlarından yasaklanacaksınız.

Arama motoru optimizasyonunun ne olduğunu, neden önemli olduğunu ve nasıl uygulanacağını gözden geçirdikten sonra, SEO’nun anında sonuç veren kesin bir bilim değil, uzun vadeli faydaları olan olumlu bir uygulama olarak ele alınması gerektiğini unutmayın. Sıralamalarınız, şirketin büyüklüğü, iş dünyasındaki yıllar ve kendi site içi ve dışı SEO çabaları dahil olmak üzere kiminle rekabet ettiğinize bağlıdır.

“SEO Neden Önemlidir?” hakkında 1 yorum

  1. Yunus Emre Çıkan

    Seonun önemi hakkında detaylı bilgi aldım, sitenin içerikleri bu konuları araştıranlar için çok yardımcı, herkese tavsiye ederim.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir