Seo Marketing Nasıl Yapılır?

Seo Marketing

Aramalarda ön plana çıkmak için yapılan ücretli girişimlerin genel adı olarak bilinen Arama Motoru Optimizasyonu Pazarlaması (SEM: Search Engine Marketing); milyonlarca web sayfası ve içeriğin bulunduğu dijital ortamda bir adım önde olabilmek için organik SEO uygulamalarından daha kısa sürede sonuç veren ve daha maliyetli bir uygulamadır. Arama motoru görünürlüğünün ücretli reklamlar, tıklama başı maliyetler ile yapılandırılması, kısa sürede sonucu görebilmek ve gerekli olursa müdahale edip süreci değiştirebilmek imkanını sağlaması açısından avantajlıdır.

SEO ve SEM Uygulamaları Hangi Açıdan Farklılaşır?

SEM uygulamalarının bütçe ile bağlantılı oluşu, tanıtımı yapılan içerik yahut sayfanın yalnızca belli bir hedef kitleye ulaşmasıyla sonuçlanır. Bu açıdan karşılaştırıldığında SEO uygulamaları uzun vadede daha çok bilinebilirlik getirmekte hatta arama motorlarında ilk sayfa görünebilirliğini daha çok garantileyen bir yöntem olarak karşımıza çıkmaktadır. SEO çalışmalarından hız açısından daha verimli olan arama motoru pazarlaması çalışmaları, içeriği daha az önemser. Verilen tıklama başı maliyet ücreti oranında görünür olmak mümkün hale geldiğinden,  kaliteli içerik üretmek SEO yaklaşımından daha az önemsenmektedir.  SEM uygulamaları seçilen hedef kitleye direk ulaşım sağlaması açısından basit ve hızlı operasyonlar içerir. Pazarlaması yapılan içerik yahut ürünün seçilen anahtar kelimelerle bağlantılı olarak kullanıcılar tarafından bulunması sağlanır. Kurum ve işletmeler tarafından (yahut reklam faaliyetlerini yürüten firmalar tarafından) bütçenin planlanması genellikle o anahtar kelimenin getireceği kazanca bağlı olarak yapılmaktadır.

SEM Uygulamaları İçin Anahtar Kelime Seçimi

Arama motoru pazarlamasına yönelik uygulamalarda ilk olarak reklam konusu olan ürün ya da içeriğin tüketici gözüyle hangi kelimelerle bağlantılı olduğu bilinmelidir. Bir ürün grubunu arama motorlarında görünür kılmanın gerek SEO gerekse SEM operasyonları için ortak noktası ürün/içerik ile ilgili olan anahtar kelime kombinasyonlarının iyi kurgulanmasıdır. İlgili anahtar kelimeler marka ve tüketici açısından bazen farklılaşabildiği için bu noktayı hedef kitle açısından kavramak büyük önem taşımaktadır. Reklamı yapılan ürün yahut hizmetle alakalı anahtar kelimeler belirlendikten sonra bunların önem sırasına göre işleme koyulması gerekmektedir. Hangi anahtar kelimenin en çok tıklama getireceğini belirleyen SEO ve SEM operasyonlarına yönelik çeşitli araçlar bulunmaktadır.

SEO Pazarlaması Maliyeti

Arama motoru pazarlamasında hitap edilen pazara göre ve ürün/hizmet grubunun yer aldığı sektöre göre fiyat değişmektedir. Bu konuda Ülkemiz için çoğu kullanıcıyı bünyesinde barındıran arama motoru google olduğundan SEM operasyonlarında ilk tercih bu arama motoru olmaktadır. Bing ve Yandex gibi arama motorları genelde daha spesifik gruplar yahut ülkeler için düşünülmektedir.

Yüksek Verimli Arama Motoru Optimizasyonu İçin

SEM ve SEO uygulamalarının birlikte yürütülmesi gerektiği bir gerçektir. Bu şekilde hitap edilen pazara farklı kanallardan daha etkin ulaşım mümkün olmakta, uzun vadede daha güçlü pazarlama stratejileri geliştirilebilmektedir. SEM uygulamalarında, arama motorları  içerikleri sponsorlu olarak sunduğundan hedef kitle açısından reklam olarak algılanması bu uygulamaların bir dezavantajı olabilmektedir. Ayrıca arama motoru pazarlaması ile yapılandırılan tanıtımlar organik listelemenin çevresinde bir yerlerde görülmekte ve ilk sayfada yer bulmaları garanti edilememektedir.

“Seo Marketing Nasıl Yapılır?” hakkında 5 yorum

  1. Yunus Emre Çıkan

    Seo marketing nasıl yapılacağı hakkında detaylı bilgim aldım, site size çok yardımcı olacak içeriklere sahip, cok teşekkürler.

  2. Seo konusunda verdiğiniz bilgiler gerçekten çok faydalı, eksik olduğum bölgeleri yazılarınız sayesinde düzeltiyorum.

  3. Cüneyt ertaş

    Seo marketin nasıl yapılır anlatan mükemmel site tavsiye ederim Çok açıklayıcı anlatım olmuş bütün içerikler efsane

  4. Google aramalarında ilk sıralarda yer alabilmek için yapılması gerekenler konusu hep ilgimi çekmiştir.Aydinlatici ve eğitici bir makale olmuş.Bilgilendim.Tşk ederim.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir