Seo Kuralları Nasıl Uygulanır

Herhangi bir web sitesi için, SEO yani arama motoru optimizasyonu süreçlerini gerçekleştirirken dikkat edilmesi gereken temel ve detay bazı aşamalar bulunmaktadır. Bunlardan bazıları, en temel ve en önemli olanları ise şu şekilde sıralanabilir;

Web sitesinin bir meta açıklamasının bulunuyor olması.

Web sitesinin menü başlıkları ve kategorileri üst sıralarda olması istenen kelimelere uygun şekilde ve uygun oranda yazılmış olması.

Web sitesinin tüm içeriklerinin tamamen özgün yazılmış olması.

Web sitesinin spam değeri taşıyabilecek abartı veya sahte SEO süreçlerine sahip olmaması.

Web sitesinin tüm sosyal mecraları düzenli olarak ve zinciri kırmayacak şekilde kullanıyor olması.

Web sitesinin tüm iç bağlantılarının SEO kurallarına uygun olarak tasarlanmış olması.

Pek ala SEO kurallarındaki bu algoritmaların uygun kullanımındaki temel aşamalar nelerdir?

SEO Kurallarında Temel Algoritmalar

Makalede SEO Uyumu: Herhangi bir web sitesinin en önemli varlığı, sahip olduğu makale ve içeriklerdir. Google gibi arama motorları web sitelerine belirli ölçülerde sıralama verirken en çok dikkat ettiği husus, o site içerisinde bulunan makalelerdir de denebilir. Makale yazarken dikkat edilmesi gereken en önemli husus, belirlenen anahtar kelimenin abartı ölçülerde kullanılmaması ve makalenin başka hiçbir içeriğe benzemiyor olmasıdır. Bu benzeşmeme, özel olma durumuna ise özgünlük denir. Özgünlükten ödün veren hiçbir site, arama motorlarında yukarı sıralarda olamaz.

Web sitesinin temelini doğru şekilde oluşturmak gerekir. Siteniz kesinlikle güvenli görünmelidir. Bunu sağlamak için basit, ücretsiz bir SSL sertifikası sağlamanız yeterli olacaktır.

Web siteniz hızlı ve mobil uyumlu olmalıdır. Eğer kullandığınız şablonlar veya tasarımla dünyanın her yerinde kullanılan cihazlar ile tam uyumlu değil ise, kullanıcılarınız web sitenizde zaman geçirmek istemeyecektir. Siteniz hemen terk edildiğinde, sitenizin google gözündeki puanı ve haliyle sıralamanız da bundan kötü etkilenecektir. Ayrıca yavaş açılan siteler de hemen çıkma oranı yüksek olan sitelerdir.

SEO Yaparken Yapılmaması Gerekenler

SEO yaparken yapılması gerekenleri basitçe özgün olmak, organik olmak ve hile yapmamak olarak özetleyebilir. Ancak özellikle bilinmesi gereken şeyler, yapılmaması gereken şeyler olarak dikkat çekmektedir. Çünkü özellikle en popüler arama motoru olan google, site sahiplerine ikinci bir şans tanımayabilir. Eğer sahte çalışmalar, abartı veya spam çalışmalar yürütürseniz; Web siteniz önümüzdeki birkaç on yıl boyunca Google’ın kara listesinden asla çıkmayabilir. Asla yapmamanız gereken şeylerden bazıları ise şu şekildedir;

Spinleme: Daha önce yazılmış olan bir içerikteki kelimelerin yerini değiştirerek aynı içeriği tekrar etme.

Kopyalama: Daha önceden farklı bir sitede kullanılmış olan içeriği kopyalaya yapıştır yöntemi ile kullanmak. (Bunu yaptığınızda sizin sıralamanız kesinlikle düşerken, içeriği aldığınız sitenin sıralaması da kesinlikle artacaktır.)

Tekrarlama: Aynı içeriği ya da aynı konuyu abartı şekilde tekrarlamanız halinde spam bir çalışma yaptığınız düşünülebilir. Google botları bu konuda hassas olduğu kadar zekidir de.

Abartı Çalışma: Yukarı sıralarda olmak için yaptığınız çalışmalarda abartı sayıda anahtar kelime veya bold kullanılması da google botlarını rahatsız edebilir.

Sahte Backlink: Geçtiğimiz yıllarda google için çok ama çok önemli olan backlink algoritması günümüzde o kadar da önemli değildir. Yüksek sıralar almak için organik olmayan sahte veya alakasız backlinkler almanız durumunda siteniz spam olarak tarihe karışabilir.

Sosyal Mecralar: Sosyal mecraları kullanmayan web siteler, çölün ortasındaki beş yıldızlı oteller gibidir. Ne kadar kaliteli olursalar olsunlar, uğrak bir caddede bulunan berbat bir otelden bile daha az ziyaretçileri olacaktır

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir