Seo Çalışmaları Nelerdir?

seo

SEO kelimesi, İngilizce; Search Engine Optimization, Türkçe; Arama Motoru Optimizasyonu olarak ifade edilir. SEO, internet ortamında  kurduğunuz siteleri veya internet ortamında oluşturduğunuz herhangi bir projeyi, internet arama motoruna yazıldığında en üst sırada bulmanızı sağlayan bir çalışmadır. Bir bakıma dijital dünyanın pazarlama kısmı da diyebiliriz.

Neden SEO’ya İhtiyaç Duyarız?

Günümüzde artık çoğu sektörün dijitalleştiği bu zamanlarda doğal olarak bir rekabet ortamı da oluşmaktadır. Bu dijital dünyada da rekabet etmemiz için Seo gibi bu alanda uzman kişi veya kurumlara gereksinim duyarız. İşin bir diğer tarafından bakacak olursak, milyon tane arama sonucu arasından sizinkinin en üst sıralarda olması sizin bilinirliğinizi arttırırken ayrıca size ekonomik açıdan da birçok fırsat sunar.

Seo Çalışmaları Kimler Tarafından Yapılır?

Seo çalışmaları bir uzman Seo’cu ya da bu tarz işler için kurulmuş Seo Ajansları veya Seo Kurumları’nda yapılmaktadır. Bunun yanında alanında uzman olmayan birçok kişi veya kurum tarafından da yapılmaktadır fakat bu kuruluşların verdiği sonuçlar sizi pek tatmin etmeyebilir.

Seo Çalışmaları Nelerdir?

Seo’nun amacı sizi her zaman arama motorunda en yukarıda tutmaktır. Bunun için öncelikle bulunduğunuz piyasayı gözlemler ve ona göre bir plan oluşturulur. Arama motorlarında öne çıkabilmek için anahtar kelimeleri arttırıp siteyi sürekli güncel tutar. Amaç rakip sitelerin eksikliklerinden faydalanıp sizi öne geçirmek ve yükseldiğiniz konumu korumaktır. Ayrıca bilişim konusuna hakim Seo’lar herhangi bir site içi yazılım hatasında olaya kolayca müdahale edip sorunu kısa bir sürede halledebilir ve site dışında herhangi bir kayıp yaşanmaz. Seo’lar bunun gibi birçok çalışma yaparak sitenin gelir getirisini de bir hayli arttırır. Seo çalışmaları özünde site içi ve site dışı olmak üzere ikiye ayrılır.

Site İçi SEO Nedir? Nasıl Yapılır?

Bu kısım tamamiyle  sitesinin içi kısmı ile ilgilidir. Site içi Seo çalışmalarına örnek verecek olursak; sitenin kullanıcı dostu bir ara yüze sahip olması, temiz bir kod ile yazılmış olması, kullanıcının site içerisinde istediği bilgiye rahatça ulaşabilmesi, gereksiz reklamların olmaması, sözel metinlerin herkesin okuyabileceği ölçeklerde olması ve herkesin anlayabileceği sade bir dille yazılmış olması gibi örnekler verebiliriz.

Site Dışı SEO Nedir? Nasıl Yapılır?

Site dışı çalışmalarının temelinde düzgün ve doğru bir iş ahlakı yatar. Seo’cu her şeyi kuralına uygun bir şekilde yapmalıdır yoksa arama motorları tarafından siteniz silinebilir. Site dışı çalışmalarına örnek verecek olursak; sitenin reklamını yapmak, sitenin bilinirliğini arttırmak, arama motorunun güvenirliğini kazanmak, attığın her adımı geleceği düşünerek atmak, iyi referanslar kazanmak gibi örnekler verebiliriz.

Seo Yapabilmek İçin Neler Bilmeliyiz? Nasıl Eğitimler Almalıyız?

Bu dijital pazar da en önemli şeylerden biri stratejik, analitik düşünmek ve iyi bir gözlemci olmaktır. Her zaman öngörülü biri olup diğer rakiplerden önde olmanız gerekir. Bilişim sektörüne hakim olmanızda çok iyi bir avantajdır. İyi bir konuşmacı ve satışçı olmanız gerekir çünkü  pazarlama ve işletme konusunda bilgi ve tecrübe sahibi olmanız bu işte yetkinliğinizi arttırır. Ayrıca çevrenizin olması da bu pazarda size çok büyük bir artı olacaktır. Bu tarz gereksinimleri sağlayıp birde sertifika alırsanız bu işte adınızı çok iyi yerlere taşıyabilirsiniz.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir