Röle Nasıl Bağlanır?

Röle Nedir?

Röle, büyük bir elektrik akımını açıp kapata bilen, kontrol ettiği akıma oranla daha az bir akım tarafından çalıştırılan bir elektromanyetik anahtardır. Bir rölenin en önemli parçası elektromıknatısadır (elektriğin içinden geçtiği geçici bir mıknatıs olan bir tel bobini.)

Röle küçük bir akımla çalışan ve büyük akımları kontrol ederek elektronik cihazları çalıştıran elemandır. Bu eleman şu yüzden gereklidir: Sensörler bilindiği üzere çok hassastır ve küçük akımları kontrol ederler. Ama bizim daha büyük akım kullanan cihazları sürmeye ihtiyacımız vardır. İşte röleler burada karşımıza çıkar.

Röleler küçük akımları kullanarak büyük akımları aktif hale getirerek aradaki boşluğu kapatır. Yani bu rölelerin anahtar olarak veya amplifikatör olarak(küçük akımları daha büyük akımlara dönüştürerek) çalışabileceği anlamına gelir.

Röle Nasıl Bir Yapıya Sahiptir?

Rölenin yapısı ve çalışma prensibi türüne göre değişiklik gösterir. Röle, herhangi bir etki ile(gerilim, ısı, akım, manyetik alan vb. kontakların yerinin değişmesinden dolayı bir elektrik ya da elektronik devrenin kontrolü yapıldığı söylenebilir. Röleler beş kısımdan oluşur:
1-Kontak
2-Demir Nüve
3-Yay
4-Bobin
5-Palet

parçalarından meydana gelir. Bobin kısmı rölenin giriş tarafıdır. Kontağın ve paletin  bobin ile herhangi bir elektriksel kontağı yoktur. Röleler ayrı olarak transistör görevi de görürler. Örnek verecek olursak, 3 bacaklı röleye elektrik akımı verildiğinde şasede ki kol diğer taraftaki akımı açar yani diğer kol kontrol için kullanılabilir.

Rölenin transistörden farkı direnç ile kullanılmasına gerek olmamasıdır. Bobin iki kontağı mıknatıslar ise rölenin bir kontağı açılır diğer kontak kapanır.  Bobine rölenin türüne uygun gerilim verildiğinde bobin mıknatıslanır ve karşısında duran metali kendine çeker. Bir veya birden fazla kontağı birbirine bağlayarak anahtar işlemi görür.

Rölenin mıknatıs meydana getiren bobin imalatı 5, 9, 12, 24, 36, 48, 60, 72, 84 volt gibi gerilimlerde çalışacak şekilde yapılır. Doğru akım ile çalışan röleler daha çok elektronik sistemlerde kullanılır.

Yarı iletken prensibine göre çalışan Tristör ve Triyakların imalatından sonra kullanım alanı çok az olan rölelerin, çok yüksel akım ve voltaj kontrolü gereken uygulamalarda kullanılır. Tristör ve Triyaklara göre üstünlüğü ise röle kendi içinde birden fazla anahtar ya da kontağa sahip olduğu için birden fazla cihazı aynı anda açıp kapatma yapabilmektedir. Hatta bazen birini açarken birini de kapayabilir.

DC ve AC Röle Arasındaki Fark Nedir?

Doğru akımı kullanan mini röleler daha çok elektronik sistemlerde kullanılır. Alternatif akımı kullanan röleler ise yüksek akım ve voltaj kontrolü gerektiren durumlarda kullanılır.

Röle Nasıl Bağlanır?

1835 yılında Joseph Henry tarafından icat edilen Röle, bir elektrik devresini kontrol etmeyi sağlayan elemandır. Rölenin bağlanış şekli, röle üzerinde bulunan sabit ve yön değiştiren kontaklar bulunarak bağlantıları ayarlanır. Doğru akımda kullanılan mini rölelerin bağlantısı prospektüslerde ayrıca belirtilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir