Python Nedir

Python nedir sorusu son zamanlarda internet, yazılım ya da oyun sektörüyle ilgilenen kişilerin çok karşılaştığı merak ettiği bir sorudur. İlk çıkış tarihi aslında 1991 olan bu yazılım dili son yıllarda dünyada oldukça yaygınlaşmış ve en çok kullanılan yazılım dilleri arasına girmiştir. Python çok kolay söz dizimine sahip, öğrenmesi de oldukça basit olan yorumsal, modüler ve yüksek etkileşimli son zamanların en popüler yazılım dillerinden biridir. Günümüzde yazılım sektörünün öneminin artması ile yazılım dilleri arasında koyu bir rekabet başladı. Python bu diller arasında kendine özgü basit bir kod sistemi olması ve kodlama olarak diğer dillere göre çok daha anlaşılır olmasıyla kendini kısa sürede fark ettirmiştir.

Python Nedir? Ne işe Yarar?

Yazılım dilleri çok farklı sektörler de ya da kullanılabilir. Bunlara örnek olarak telefon uygulaması, masaüstü uygulamaları ya da web sitesi tasarımında kullanılabilir. Diğer yandan yazılım dilleri makine mantığı ve insan mantığı arasında bir bağdır. Makine mantığına yakın olan yazılım dilleri makinelerin daha hızlı çalışmasına sebep olurlar. Makine mantığına yakın olan diller insan mantığından uzaklaştığı için bu dilleri öğrenmek oldukça zorlaşır. Makine mantığından uzaklaşıp insan mantığına yakınlaşan dillere yüksek seviyeli yazılım dilleri ismi verilir. Python bu konu göz önünde bulundurulunca yüksek seviyeli diller arasındadır.

Python nedir ya da neden Python sorularına verilecek en güzel örneklerden birisi de diğer diller ile çok fazla satıra sığdırdığınız kodları Python ile çok kısa bir kod yazarak aynı etkiyi alabilecek olmanızdır. Telefon uygulamaları, masaüstü uygulamaları gibi çoğu yazılım dillerinin yapabildikleri şeyler olsa da Python ayrıca bizlere makine öğrenmesi kodlarını kolayca yazmamızı sağlar.

Makine öğrenmesi, çeşitli algoritmalardan yardım alarak bir veri üzerinden bir şeyler öğrenme uğraşıdır. Spam tanıma, hisse fiyatları ve müşteri grupları oluşturma bu konudaki bazı örneklerdir. Her sektörde uygulama alanı olabilecek bir yazılım tarzıdır. Bunun yanı sıra isteğinize göre bir oyun, Android ya da IOS işletim sistemleri için bir uygulama ya da interneti tarayıp size veri toplayacak yani örümcek türü bir yazılım yapmak tamamen sizlere kalmış bir durumdur.

Python nedir ya da ne işe yarar sorularını tamamen kavradıktan sonra bu uygulamanın nasıl kullanıldığını merak edebilirsiniz. Bu yazılım dilini kullanmak için aslında ihtiyacınız olan tek şey orta düzey bir bilgisayar ve gerekli programları internet üzerinden bilgisayarınıza indirmek. İhtiyacınız olan programlar sadece metin editörü (text editör) ve Python yorumlayıcısıdır. Metin editörü ile programı yazdıktan sonra yorumlayıcı ile bu programı okuyup çalıştırmasını sağlarsınız.

Python yorumlayıcısını Python resmi sitesinden kolayca işletim sisteminize göre indirebilirsiniz. Windows, MacOS, Linux ve Unix gibi tüm işletim sistemleri için uyumlu sürümleri vardır. Ayrıca resmi sitesinde Python nedir sorusu başta olmak üzere tüm sorularınıza İngilizce olarak ayrıntılı cevaplar alabilirsiniz.

Metin editörü olarak önceden kullandığınız bir yazılım programı varsa ona Python yorumlayıcısı kurarak kullanabilirsiniz. Örneğin önceden Visual Studio kullanıyorsanız, Python yorumlayıcısını bilgisayarınıza kurarak bu program üzerinden Python kullanmaya başlayabilirsiniz. Bunun yanı sıra emacs ve gedit benzerleri program kullanabilirsiniz. İlk kez başlayacaklar için internet üzerinden bu editörlerle ilgili kısa bir araştırma yapıp isteğine göre karar vermesi en iyi seçenektir.

Çok yaygın bir dil olması sayesinde Python için internet üzerinde oldukça fazla bilgi ve ders vardır. Bu dersler Python nedir sorusu ile başlar ve size aşama olarak her şeyi ister video olarak ister yazılı olarak anlatırlar. Ücretli ve ücretsiz olarak çok fazla ders bulunmaktadır. En yakın zamanda 1milyonistihdam projesine başvurduktan sonra BTK Akademi sitesine e-devlet ile giriş yaptığınız zaman bu dersleri ücretsiz olarak elde edebilirsiniz. İlk derslerde Python nedir ya da Python ne demek gibi temel sorulara cevap verir ve her ders zorluğu biraz arttır.

Bu tarz kursların sonunda sizlere Kurs Bitirme Sertifikası vererek bu sektörle ilgili iş kapıları bulmanızda da sizlere yardımcı olur. Python hakkında hiçbir fikriniz olmasa bile hatta genel olarak yazılım sektörü hakkında bir bilginiz olmasa bile gerekli istikrar ve çalışma ile çok kolay öğrenebileceğiniz bir yazılım dilidir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir