Öz saygı Nasıl Kazanılır

Öz saygı kişinin kendisine verdiği değer ile orantılıdır. Kendini seven bireylerin önceliği her zaman kendileri olmuştur. İstemedikleri, içine sinmeyen durumlarla karşılaştıkları zaman hayır diyebilmişlerdir. Çünkü hayır demenin her zaman olumsuzluk anlamı içermediği gerçektir. Hatta çoğu zaman evet anlamı taşımaktadır. Ama bazen bu olumlu yansıma kendisini hemen göstermeyebilir. Etkisini daha sonra hissettirebilir. Hayır diyememek kendinize olan saygınızı yitirmenize sebep olmaktadır. Bu yüzden kendinize saygı adına başkalarına hayır diyebilmeyi alışkanlıklarımız arasına katmalıyız.

Kendi Doğrularınızdan Ödün Vermeli misiniz?

Alacağınız kararlarda etrafınızdaki kişilere danışırsınız. Böylece fikir sahibi olursunuz. Bu durum size görüş çeşitliliği sunması açısından faydalıdır. Eğer başkalarının görüşünü aldıktan sonra sonunda kendi bildiğinizi yapıyorsanız bu sizin kendinize güven duyduğunuzu gösterir. Kendinize karşı saygılı olmak için kendi sözlerinize kulak verirsiniz. Hayatınızla ilgili kararları kendiniz alırsınız. Kendinizden emin olursunuz. Kararlarınızın arkasında durursunuz.

Kendinize ‘hayattan ne istiyorum? Beklentim nedir?’ sorusunu sorduğunuzda eğer sorunun cevabını verebiliyorsanız hayatınıza yön vermeniz kolaylaşır. Nerede duracağınızı, ne yapacağınızı, bir sonraki hamlenizi tek tek planlayabilirsiniz.

Hepimiz zaman zaman aksiliklerle karşılaşırız. Bazen işler yolunda gitmeyebilir. Hayatınızı altüst eden durumlar olabilir. Böyle durumlarda  sakin kalıp derin bir nefes alarak her şeyi yoluna koyabiliriz.

Özgüven eksikliği bireyin değişime adapte olmasını engeller. Bu durum da kendinden ödün vermesine sebep olur. Eğer sürekli ödün verirse benlik ortadan kaybolur. Bu durumda kimlik bocalaması yaşanır.

Değişime Açık Mısınız? Yoksa Sabit Fikirli misiniz?

Değişime açık olmak kişinin gelişmesine yardımcı olur. Kişisel gelişim için en önemli unsur değişimdir. Çünkü durumlar değişir ve değişen durumlara göre yeniden kararlar alınır. Ya da almak zorunda kalınır. Bu da hayatı yeniden şekillendirmeye yol açar.

Bakış Açınızı  Değiştirmeli misiniz?

Bazen tek bir anlama takılır kalırız. Böyle zamanlarda düşünce üreterek farklı anlamlara yer verilebilir. Böylece olaylara bakışınız farklılaşır. Zaten hayatta çoğu şeyi katlanılabilir kılan budur.

Sizi hayatında istemeyen birileri mutlaka vardır. Öyle birileri olduğu zaman unutmamanız gereken önemli bir şey var. Sizi değerli kılan başkalarının düşünceleri değil; kendi düşüncelerinizdir. Düşünceleriniz sizin ve diğerlerinin yerini bildirir. Hayatınızda kimi nereye koyacağınızı iyi belirlemelisiniz.  Hayatta önceliğiniz hep kendiniz olursa kendinize olan saygınızı asla kaybetmezsiniz.

 

“Öz saygı Nasıl Kazanılır” hakkında 1 yorum

  1. Özsaygı kişinin hem kendi psikolojisi hem de toplumsal yaşamdaki konumlanması açısından gerçekten çok önemli. Kişi kendini tanımalı, bilmeli, kabul edebilmeli ki, kendini toplumda yer edindirebilsin. Öz saygı kazanımı konusunda aydınlatıcı bir yazı olmuş. Öz ve anlamlı. Kişiye kendine saygı duymayı öğretebilecek güzel bir anlatım.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir