Özgüven Sahibi Nasıl Olunur

Kişinin kendi davranış ve düşüncelerine karşı saygınlığı, bir başka deyişle bir durum karşısında kendisini çekinmeden ifade edebilme şeklidir.

Neden Özgüvensiz Oluruz?

Bu sorunun aslında birçok değişken sebebini saymak mümkündür. Bu sebeplerden bazılarının, kişinin yetiştirilme şekli, içinde bulunduğu çevre yapısı ve anlık olarak içinde bulunduğu duruma yönelik kendisini rahatsız etmesi olduğunu söyleyebiliriz.

Nasıl Özgüvenli Oluruz?

Yukarıda bahsettiğimiz gibi kişi çeşitli ve değişken sebepler dolayısı ile özgüvenini kaybedebilir. Fakat unutulmamalıdır ki kişi kendisinin mimarıdır, kişisel gelişimini kendisi yönlendirebilir.  Bu sebepleri ortadan kaldırmak yine kendi elindedir. Öncelikle kişi özgüven sahibi olmak için ’tek başına bir şeylerin üstesinden gelebilirim’ düşüncesini hayatının merkezine yerleştirmelidir. Tarkovski’nin dediği gibi ”kendinizi, kendinizle vakit geçirmeyi yalnızlık sanmayacağınız şekilde yetiştirin” ki tek başınıza bir şeylerin üstesinden gelmeyi, birilerine bağlı kalmadan ilerlemeyi öğrenin.

Aileler de çocuklarını yetiştirirken onların düşüncelerini dikkate almalı ve onlara kendilerinin değerli olduğu bilincini kazandırmalıdır. Kişi kendi düşüncelerini bir başkalarının düşünceleri ardına gizlemekten kaçınmalı, bir konu hakkında kendi düşüncelerini çekinmeden dile getirmelidir. Aksi takdirde bir başkalarının düşüncelerine ve davranışlarına yönelik ilerlediği vakit ister istemez kişinin zihninde şu düşünce canlanacaktır: ’ Ya benim düşüncelerim onlara karşı saçma veya komik gelirse’. Bu sebeple de kişi hep kendi benliğini bir başkalarının kontrol etmesine fırsat verecektir. Yukarıda da bahsettiğimiz gibi anlık sebeplerden dolayı da özgüven kaybedilebilir. Örneğin bir ortamda kişi görünüş olarak kendisini iyi hissetmiyorsa düşüncelerini ifade etme şekli de buna göre şekillenecektir.

Kendini dinletebilirlik kapasitesi azalacak bu sebeple insanlar düşüncelerini yeteri kadar dikkate almayacaklardır. Bu sebepledir ki kişi bakım konusunda dikkat etmeli, içerisinde kendisini rahat hissettiği kıyafetlere yönelmelidir. Özgüvenli olmak için bir diğer konumuz ise affetme konusudur. İnsan kendi hatalarını unutmamalı lakin onlara takılıp duraksamamalıdır da. Kendi hatalarını affetmeyi öğrenmelidir. Önemli olan hata yapmamak değil, hatamızın bilincinde olmak ve bir sonraki adımımızı o hatamızdan ders çıkararak atmaktır. Kişi hataları sebebiyle kendisini diğer insanlara karşı eksik veya düşük kapasiteli görmemeli herkesten önce kendisine gerekli değeri yine kendisi vermelidir. Nede olsa gösterişli özgüvenler arkasında büyük hatalar barındırır.

“Özgüven Sahibi Nasıl Olunur” hakkında 2 yorum

  1. Öźgüvenim zaten vardı ama bu yazınıź tekrar ilham gibi makalenizi okurken tekrar istediklerimi yapma cesaretim geldi.

  2. Çok açıklayıcı ve özgün bir anlatım olmuş. özgüvenin ne şekilde edilebileceğini akıcı bir yazınınız için teşekkür ederim. çok katkı sağladınız

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir