Özgüven Nasıl Sağlanır

Özgüvenin kısaca tanımı; kendine inanma, kendine güvenme olarak belirtilebilir. Günümüzde birçok kişinin özgüven sorunu yaşadığı ve bu yönde bazı kitaplara başvurduğu görülmektedir. Bu kitaplar özgüven sağlama konusunda yardımcı araçlar olarak kabul edilmektedir.

Özgüvensiz bireyler daha az girişken, stres sahibi, başarılı olacağı halde başaramama korkularına sahip olduklarından, durumun ne kadar kötüye gidebileceğini geçte olsa fark ettikleri anda kendilerine fayda sağlayacak şeylere başvurmaktadırlar. Genelde sınav stresindeki öğrencilerde yoğun görülen özgüven sahibi olamama durumu aile bireyleri tarafından fark edildiğinde bir uzmandan destek almak faydalı olabilir.

Özgüven Nasıl Bir Duygu?

Yapılan hatalardan ayrı olarak kendimize değer verme konusunda iyi hissetmemizi sağlayacak bir duygudur. Aslında özgüvenli bir birey olmanın kolay yolu güçlü ve zayıf yönlere hakim olmaktan geçer. Bu yönlerimizde fazlasını eksiğini tamamlayabilirsek, çevremizdeki insanlar tarafından da yaptığımız bu emek görülecektir. Dolayısıyla bu sürecin temelini inşa etmiş olacağız.

Özgüvensiz Olduğumu Nasıl Anlarım?

Bu konuda yapılan araştırmalar gösteriyor ki; bireyler dışa kapalı, çekingen tavırlar sergilediği durumlarda genellikle özgüven konusunda bir takım problemler yaşamaktadırlar. Bu aşamada en yapıcı davranış bir uzmandan destek almak olacaktır.

Özgüvenli Olabilmek İçin

Bazı kişisel becerilerimiz vardır. Çoğu zaman bu becerilerin farkında olmayız. Kendi yeteneklerimizi keşfetmeli, bu yolda ilerlemeliyiz. Kıyafet seçimi çok önemlidir. İnsanları anlamalı, onların beklentilerine yanıt verebilecek bir birey olmak kişisel gelişimimize fayda sağlayacaktır. Gülümsemek karşımızdaki kişiye hem sıcaklık hem güven verir. Bu esnada ise kişisel güvenimizi karşıya aktarırız. Dedikodudan kesinlikle uzak durmak gerekir. Çünkü her yapılan dedikodu bir süre sonra bizleri içine çeker, bunları duymaktan hoşlanmayız. Konuşmalarımızda söylediğimiz sözlerin bir sonraki açıklamamızla uyumlu olması önemlidir. Öğrenmek, bilgi sahibi olmak özgüven temeline büyük katkı yapar. Kişisel gelişim kitapları bu süreç için kesinlikle çok faydalıdır. Hem öğrenir hem kendimizi geliştirmemize katkı sağlamak için ucuz ve kolay bir yoldur.

Tüm bunları tamamen yapmak belki mümkün olmayacaktır. En azından bir tanesini her gün yapmaya çalışmak bir takım şeyler için yeterli olacaktır. Bir şeyi yapmadan önce başarmaya inanmak onu tamamlamanın yarısı demektir.

“Özgüven Nasıl Sağlanır” hakkında 1 yorum

  1. Özgüven eksikliği bir çok aile tarafından göz ardı edilen ama en önemli konulardan bir tanesi. Makaleniz oldukça faydalı ve yararlı. Bir çok kişi tarafından bilgilenmesi gereken detaylara değinmişsiniz. Emeğinize sağlık

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir