Özgüven Nasıl Kaybedilir

Özgüven kişinin kendini tanıması ve kendi ile ilgili duyduğu olumlu düşünce yapısıdır. Rahat davranabilme, yeterlilik duygusu, emin olma halleri özgüvenle birlikte gelişen unsurlardır. Kişisel gelişim için de çok önemli olan özgüven duygusu kendini sevme, kendinle barışık olma durumu, kişinin kendinde olan olumsuz veya olumlu unsurlara yapabildiği eleştiri, olumlu düşünce yapısı gibi faktörlerle açıklayabiliriz. Eğer sorunun nelerden kaynaklandığını bilirsek çözüm üretmemizde o kadar kolay olur. Şimdi özgüven sıkıntısına yol açan bazı durumları göreceğiz. Kendinizde olan maddeleri belirleyip üzerine düştüğünüz zaman, bu sorunu halletmeniz çok kolay. Gelin neymiş bu özgüvensiz hissetmemize neden olan unsurlar inceleyim.

Eleştirisel sesin bize hükmetmesi

Sen yapamazsın, rezil olacaksın, berbat görünüyorsun, başarısızsın, yetersizsin… Bunlar tanıdık geldi mi? Bu sesler hemen hemen her insanın içinde vardır ve bazı durumlarda bunları kendine acımasızca hatırlatır. Bu sesi durdurup yerine olumlu şeyler koyan insanlar özgüvenli olmaya büyük adım atıyor. Bu sesin esiri olmuş ve kabullenmiş kişiler ise özgüvensiz olmaktan kaçamıyor.

Önemli bir toplantıda, sunum yapacağınız zaman, iş görüşmelerinizde hatta kız veya erkek arkadaşınızla ilk randevunuzda sizi hep tedirgin eden yapamayacağınızı konuşmayı bile unutacağınız söyleyen yetersiz ve  özgüvensiz hissettiren sesleri kendi içinizde hemen oluşturuyor ve bu düşünceleri kabulleniyorsanız eleştirel sesin size hükmetmesi durumunu kabulleniyorsunuz demektir. Bu seslere karşı koymalı, bunlarla savaşmasını bilmelisiniz. Sürekli olumlu şeyler düşünmeye çalışıp bunları kabullenmek için ç sarf ederseniz bir süre sonra kendi kendinize olumsuz düşünceyi yok ettiğinizi fark edeceksiniz.  Kişisel gelişim yolculuğunun da önemli bir unsurunu yenmeniz an meselesi.

Çevre ve aile etkisi

Ailenizin sizi sürekli birileriyle kıyaslaması, çevrenizdeki insanların size değer vermemesi ve hep küçümsemesi özgüveninizi yerle bir edebilir. Çevremiz ve ailemiz doğal olarak bizi yansıtır ve özgüven duygusu daha çocukluğumuzdan oluşmaya başlar. Yanlış yetiştirilme, hatalı çevreler özgüveni daha küçücük yaşlarımızda etkiler. Bunların farkında olmak çevre ve aile etkisine karşı koymanıza  yardımcı olacaktır.

Sizi küçümseyen ve değersiz hissettiren çevrenizde hemen uzaklaşmalı ve ailenizin tutumuna karşıda vurdumduymaz olmayı öğrenmelisiniz. Yeni arkadaş seçiminizde bu faktörlere dikkat ettiğiniz zaman özgüvensizlik duygusuyla daha az karşılaşacağınıza eminim.

Bilgi ve yetenek eksikliği

Bir konuda bilginiz yoksa doğal olarak o konuda kendinizi yetersiz hissedersiniz. Bu da kaçınılmaz özgüvensiz hissi getirir. Eğer birçok konuda iki çift laf edecek kadar bile bir bilgi birikimiz yoksa her ortamda kasılırsınız ve konuşamadığınız için özgüveniniz iyice düşer ve git gide aşağılık duygusuna bürünmeniz bile söz konusu olabilir.

Arkadaşlarınızla harika bir buluşma ayarladınız ve size uygun yeri belirleyip yerleştiniz. Bir anda ekonomi, borsa, enflasyon gibi konulardan bahsedilmeye başlandı ve siz hariç herkes az çok yorumunu düşüncesini açıklıyor. Ama sizin bu kavramlar hakkında en ufak fikriniz yok ve laf sırası size gelmesin diye nerdeyse terliyorsunuz. İşte burada sorununuzu görmeli ve hemen o konular hakkında araştırma yaparak bilgi ve yetenek eksikliği durumunu gidermelisiniz. Bir daha başka bir ortamda aynı konular konuşulduğu zaman özgüvensiz hissetmeyecek ve rahat konuşabileceksiniz. Unutmayın bilginize bilgi yeteneğinize yetenek kattıkça özgüven sorununuz nasıl yok olduğunu hayretle izleyeceksiniz.

“Özgüven Nasıl Kaybedilir” hakkında 1 yorum

  1. “komşu çocuğu” gibi kişiler ile bizlerin kıyaslanmanın ne kadar olumsuz sonuçlara yol açtığını ve kalıcı hasarlara sebebiyet verebildiğinin farkına vardım. Zaman zaman ben de bu duruma maruz kalmış olsam dahi, kendimi nasıl geliştirip ve düzeltebileceğimi anlamış oldum. Teşekkür ederim, güzel yazı olmuş.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir