Özgüven Nasıl Geri Kazanılır

Bazen yaşanılan olaylar, bazen tanışılan insanlar, yapılan hatalar ya da başarısızlıklar özgüvenin yitirilmesine sebep olabilmektedir. Ama kaybedilen özgüveni kazanmak da yine kişinin kendi elinde olacaktır. Bunun için izlenebilecek bazı adımlar şöyledir;

Nedenleri Belirlemek

Özgüven eksikliğine neden olabilecek neden sayısı birden fazla olabilmektedir. Bir problemi doğru yollardan çözebilmenin en önemli basamağı nedenleri bulabilmektir. Nedeni bilinmeyen problemi çözmek mümkün değildir.

Çocukluk travmaları, ailevi problemler, psikolojik rahatsızlıklar gibi birçok neden özgüvenin yitirilmesini tetikleyebilecek unsurlardır. Nedenleri belirledikten sonra bu durumla yüzleşmek ve çözüm yolları aramak çok daha kolay olacaktır.

Fiziksel Aktiviteler

Düzenli egzersiz ve spor yapmanın fiziksel etkileri dışında psikolojik etkileri de oldukça fazladır. Düzenli spor yapmak günü daha verimli kullanmaya, günü vakitlere bölmeye ve daha düzenli bir yaşantıya neden olur. Düzenli bir yaşantı ve daha sağlıklı bir dış görünüş de daha iyi hissetmeye, daha özgüvenli hissetmeye neden olacaktır. Bu nedenle özgüven tazelemek açısından da oldukça etkili bir yöntemdir.

Giyime Özen Göstermek

Mükemmel gözükebilmek için çok fazla ya da çok pahalı kıyafete ihtiyaç yoktur. Kişinin kendine yakıştırdığı, vücut yapısına ve ölçülerine uygun kıyafetler giymek iyi hissedilebilmesine neden olacaktır. Kötü hissedildiği anlarda duş alıp güzel kıyafetler giymek, kıyafet tarzına uygun uyumlu hafif bir makyaj yaparak güne başlamak yitirilen özgüveni de geri kazanmak açısından oldukça etkili olacaktır.

Kendini Tanımak

Bireylerin kendisiyle baş başa zaman geçirebileceği ortamlar yaratmak kendisini tanıması açısından oldukça önemli olacaktır. Bu aynı zamanda bireyin kişisel gelişim seviyesini de olumsuz anlamda etkileyecektir. Bireyin kendisini tanıması, kendisini sevmesi özgüven seviyesini artırabilecek en etkili yöntemlerden birisi olacaktır.

Pozitif Düşünmek

Pozitif düşünebilmek kişinin zihinsel sağlığı açısından oldukça önemlidir. Birey öncelikle kendisine iyi ya da kötü hissettiren düşünceleri belirleyecek ve sonrasında bu olumsuz düşüncelerden uzaklaşması gerektiğini kendisine hatırlatacaktır. Aksi halde sürekli olumsuzluklara odaklanmak bireyin yaşam kalitesini de fazlasıyla düşürecektir.

Kendine Karşı Kibar Davranmak

Yapılan her yanlış, her hata birer tecrübedir. Yaşanan olaylardan ders çıkarmak önemlidir. Ancak yapılan her hatadan kendisini sorumlu tutan kimselerin çok yıprandıkları bir gerçektir. Bir kişinin sürekli kendisinde hata bulmaya çalışması bitmek bilmeyen bir öfkeye de neden olacaktır. Öfke, saygı ve sevginin de bitmesine neden olacaktır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir