Özgüven Eksikliği Nedir Nasıl Tedavi Edilir

Özgüven eksikliği kişinin kendini yetersiz görmesi, pasif durması, insanlardan kaçması, fikirlerini dile getirememesi, kimse tarafından sevilmediğini düşünmesi şeklinde yorumlanabilir.

Özgüven Eksikliği Nasıl Tedavi Edilir?

Özgüven eksikliği kişi için çok büyük problemdir. Hayat kalitesini düşürür. Depresyona dahi sokabilir. Kişi eğer kendi çözüme ulaşamıyorsa uzman bir doktordan yardım almalıdır.

Özgüven Eksikliğini Çözmenin Yolları

 • Yetersizlik hissiyatınızdan vazgeçin. Her konuda iyi olamazsınız. Hayatınız boyunca size keyif veren, yaptığınızda rahatladığınız şeyleri bulun. Bu alanlara yönelin. Yaptığınız şeyden mutlu olmak size başarının kapılarını aralar. Albert Einstein’ın lafını hep aklınızda bulundurun: “Aslında herkes dâhidir. Ama siz balığı ağaca tırmanma yeteneğine göre yargılarsanız, tüm hayatını kendini aptal sanarak geçirir.”
 • Fikir aldığınız insanları iyi seçin. Eğer sizi geriye çeken insanlarsa onlardan elinizden geldiğince uzaklaşın. Yaptığınız işleri beğenmiyor ve sizin ne hissettiğinizi önemsemeden dile getiriyorlarsa ilişkinize bir mesafe koymanın zamanı gelmiştir. Bu insanlar yorumlarıyla sizin yaptığınız işlerden vazgeçmenize, hayal kırıklığına uğramanıza sebep olur.
 • Pozitif düşünün. Özgüveninizi kaybettiyseniz her şey size olumsuz gelir. Olumlu şeyleri bile göremez olursunuz. İçinizde bir canavar size sürekli rezil olacağınızı, artık devam etmemeniz gerektiğini söyler. O canavarı susturun. Ve inanın rezil olmak sadece sizin kafanızda. Ayağa kalkın ne yapmanız gerekiyorsa onu yapın.
 • Sosyalleşin. Sosyal medyada insanlar gerçek hayatta konuşamadığı şeyleri bile konuşurlar. Özgüveni eksik insanlar dışarı çıktıklarında aynı şeyi yapamaz ve sohbetlere katılamazlar. Bu yüzden interneti bırakın ve dışarı çıkın. Bir günü yalnız başınıza geçirin. Daha önce gitmediğiniz yerlere gidin, oturun bir yerde kahve için. Tek başınıza bir kitapevi gezin. Belki karşılaştığınız birinden kitap tavsiyesi bile alabilirsiniz.
 • Utandığınızda saklamayın. Açıkça utandığınızı söyleyin. Söylemediğinizde içten içe kendinizi kemirirsiniz. Bu daha çok elinizin ayağınıza dolanmasına sebep olur. Oysa açıkça söylerseniz artık saklamaya değer bir şeyiniz olmadığından zihninize bir rahatlama çöker.
 • Kendinizi geliştirin. Kendinize kişisel gelişim için zaman tanıyın. Bol kitap okuyun, spor yapın, gezin. Bunlar sizin bir fikriniz olmasını sağlar. Bir dünya görüşüne sahip olursunuz. Bu sayede insanlarla iletişime geçerken daha rahat davranabilirsiniz.
 • Mücadele edin. Özgüven geliştirme aşılması gereken bir dağdır. Hemen vazgeçmeyin. İçinizdeki olumsuzlukları susturun. Başaramadığınızda kendinize şefkatli davranın. Unutmayın başarısızlık bir tek sizin başınıza gelmiyor.

“Özgüven Eksikliği Nedir Nasıl Tedavi Edilir” hakkında 3 yorum

 1. Şahin Ersoy

  Özgüven eksikliği gerçekten ciddi ve etkili bir sorundur. Kişi yetişirken ailesinden yeterince ilgi göremez veya sürekli a sosyal ortamlarda olursa,Sanki diğer insanlar tarafından sevilmediği veya umursanmadığı düşüncelerine kapılır. Ben çocukluk dönemlerimde bu sorunu çok sık yaşadım gerçekten zor ama imkansız değil yenilebilir sadece kendinize güvenin ☺️

 2. Özgüven eksikliği kişinin gelişiminden itibaren başlar ve asıl kaynak ailede başlar denilebilir. Her bireyin dikkat etmesi gereken en önemli konulardan biridir bence. Yazınız oldukça aydınlatıcı olmuş, emeğinize sağlık. Herkesin okuması gereken bir konu.

 3. Özgüven eksikliği kişinin kendini diğer bireylerden eksik görmesinden kaynaklanır.bunu ortadan kaldırmak için bireyle psikoterapi yapılabilir ona kendisini her haliyle sevdirmemiz gerekir.bunu başaran bireyde özgüven eksikliği kalkar.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir