Organik Trafik Nedir?

Organik trafik, arama motorlarına ödeme yapmadan arama sonuç sayfalarından gelen kişilerin oluşturduğu trafiğe denir. Bu trafik, Google veya Bing vs. arama motorundan gelen ziyaretçiler olarak da tanımlanabilir. Web sitesinin organik trafiğinin çokluğu o web sitesinin arama motorları neticelerinde de yukarılarda olduğu anlamına gelir. Organik trafik sıklıkla diğer dijital reklam çalışmalarını doğrudan etkilemez. Ancak yapılacak ücretli reklamlar organik trafiğin artmasına pozitif açıdan tesir etmektedir.

Niye Organik Trafik?

Organik trafik farklı sebeplerden ötürü en kıymetli trafik kaynağı olarak görülür. Zira arama motorları farklı trafik kaynaklarıyla karşılaştırıldığında web sitelerine en yüksek ziyaretçiyi yönlendirir.

Bir ürün ya da hizmet satın almak isteyen insanlar satın alma işlemi öncesinde incelemelerinde en çok önem verdikleri kaynak, arama motorlarıdır. Bu sebeple gizil müşterileri satın alma sürecinde kazanabilmeniz mümkün olabilir.

Bir anahtar sözcükte arama motorlarında birinci olmak ziyaretçilerin gözünde o konuda yüksek nitelikte olduğunuz yani oldukça güvenilir olduğunuz manasına gelmektedir.

Arama motoru sıralamalarında yükselmek oldukça güç ve zaman alan bir süreçtir. Ancak bir kere yükseldiğinizde uzun zaman orada kalırsınız. Ücretli reklamlarda yalnızca bedel ödediğiniz müddetçe görünürsünüz.

Organik Trafiğin Riski

Organik trafiğin olumsuz noktaları da vardır. Bunların ilki arama motoru algoritmalarının devamlı güncellenmesidir. Bu güncellemeler kimi zaman olumlu yönde olduğu gibi ara sıra da olumsuz yönde olup pek çok web sitesinin sıralama neticelerinde gerilere düşmesine neden olabiliyor. Örnek olarak Google’ın son olarak çıkardığı 12 Mart güncellemesi verilebilir.

Organik Trafik ve Seo İlişkisi

SEO kurallarına uymak gerekmektedir. SEO, Google arama neticelerinde sıralama alabilmek için mühim bir kalemdir ve onlarca farklı etmenin birleşmesiyle oluşur. Bu faktörler düzgün bir biçimde yerine getirilirse, organik trafikte artış sağlanabilir.

Son zamanlarda SEO’da dikkat çeken en önemli etmenlerden biri de kullanıcı tecrübesidir. Bir kullanıcı sitenizi ziyaret ettiğinde siteye kolay ulaşabilmelidir. Kısaca kullanıcı tecrübesi dikkate alınmalıdır.

Mobil cihazların kullanımının çoğalmasıyla beraber, mobil sitenin önemi meydana çıktı. Şayet web siteniz mobil uyumlu değilse ve kullanımı oldukça zorsa, bir müddet sonra organik trafik alamaz hale gelirsiniz.

Site hızının ehemmiyeti Google algoritma güncellemeleriyle beraber ortaya çıktı. Siteniz ağır açılıyorsa, kullanıcılar bir müddet sonra siteden ayrılacak ve olumsuzluk oluşturacaktır. Bu sebeple site hızına önem verilmelidir.

Organik Trafik Arttırma Yöntemleri

İlk olarak ve en önemlisi içerikleri ziyaretçiler için yazılmalıdır, böylece içerikle kimlerin ilgilendiğini belirleyebilirsiniz. İdeal kitlenize seslenen ve nitelikli eğitim içeriği oluştursanız tabii olarak SEO’nuzu geliştirirsiniz. Bu, kitlenizin birincil problemlerine ve aramada kullandıkları anahtar sözcüklerine dokunmak anlamına gelir.

Olabildiğince çok ve düzenli yazmaya çalışın. Düşünce liderliği yaptığınız ve sektörünüzün kar sağlayabileceği tüm orjinal içerikleri daha nitelikli içerik olarak düşünebilirsiniz. Organik trafik çoğaltma faaliyetlerini yapmaya başladıktan sonra sitedeki ilerlemeyi göreceksiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir