Kondansatör Nedir? Ne İşe Yarar?

Kondansatör aynı zamanda kapasitör olarak da adlandırılır. Kondansatörlerin görevi elektrik enerjisini elektrik alan olarak depolamaktır. İki adet iletken maddenin arasına yalıtkan bir madde yerleştirilmesi ile elde edilir. Birimi Farad (F)’dır. Kullanıldığı devre ve denklemlerde C harfi ile gösterilir. Kondansatörler sadece AC akımı iletme özelliğine sahiptirler. Devrelerdeki DC akımlar kondansatörler üzerinden geçemezler. Sahip olduğu bu özellik sayesinde filtreleme, istenilen frekansın üretimi, hatlarda aktarım düzenlemesi, güç akış kontrolü gibi işlemleri gerçekleştirmek için kullanılabilirler.

Çalışma Prensibi

Bir kondansatör üzerine elektik akımı verildiğinde kondansatör içerisinde yer alan plakalar birbirine zıt yükler ile yüklenir. Bu durum plakalar arasında bir elektrik alanının oluşmasını sağlar. Ancak iki plaka arasına yerleştirilen yalıtkan malzeme nedeniyle plakalar arasında elektrik akımı oluşmaz. Plakalar arasındaki yük değişimi plakaların en ucunda bulunan devreler üzerinden gerçekleştirilir.

Kondansatörlerin Kullanım Alanları

Farklı tiplerdeki kondansatörler farklı yapılardaki elektronik devrelerde kullanılabilir. Kondansatörlerin tipleri ve kullanım alanları ise şu şekilde sıralanabilir:

Seramik kondansatörler: Ses ve RF devrelerinde kullanılır. Ucuz ve güvenilir olmalarından dolayı çok fazla tercih edilirler.

Elektrolik kapasitör: Kutuplu kapasitörlerdir. Silindir yapılıdırlar ve yüksek kapasite değerleri sağlayabilirler. Sıklıkla güç kaynağının devrelerinde tercih edilirler.

Tantal kapasitör: Kutuplu yapıdadırlar. Boyutlarına göre oldukça yüksek değerde kapasiteye sahiptirler. Ters gerilme toleransları oldukça düşüktür. Yüksek dalgalı akımlara ve yüksek strese maruz kaldıkları zaman patlayabilirler.

Mika kapasitör: Yüksek stabilitesi ve yüksek frekansta çalışabilmesi nedeniyle RF devrelerinde kullanılırlar.

Trimer kapasitör: Kapasite değeri üzerinde yer alan ayar çubuğu sayesinde değiştirilebilir. Ekipmanların kalibrasyonlarını sağlamak amacıyla kullanılır. Son kullanıcı ürünlerinde çok fazla tercih edilmezler.

Süper kapasitör: 12.000 F gibi oldukça yüksek kapasite değerine sahiptir. Normal bir kapasitörün depolama hacminin 10 ile 100 katı kadarını depolayabilir. Elektrikli araçların rejeneratif frenleme ile ürettikleri enerjiyi depolamak için kullanılır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir