Kod Bilgisi Olmadan Nasıl kendi Mobil uygulamanızı Yapabilirsiniz ?

Çok kolay yöntemlerle kendinize ait bir mobil uygulama yapabileceğinizi biliyormusunuz? Göstereceğim yöntemlerle kod bilginiz olmadan kendinize ait bir mobil uygulama yapabileceksiniz. İsterseniz yaptığınız mobil uygulamayı Google Play ile yayınlayabilirsiniz.

APP INVENTOR NEDİR?

App inventor, bedava kod bilginiz olmadan sürükle bırak kod mantığı ile çalışan bir web sitesidir. Web sitesi olması büyük bir avantajdır. Böylelikle herhangi bir yazılım programı indirmenize gerek kalmaz ve istediğiniz zaman internete girip uygulamanızı yapabilirsiniz. Sadece 10 dakikada bile uygulama veya oyun yapabileceğiniz bu sitede Arduino devre kartındaki ekstra bazı modülleri bile kontrol edebilirsiniz. 

APP INVENTOR NASIL HESABI OLUŞTURULUR?

App Inventor’de hesap açmak ücretsizdir. Yani herhangi bir ekstra paralı seçenek yoktur. Böylelikle herhangi bir masrafa girmeden hesap oluşturabilirsiniz. App Inventor hesabı oluşturmak için ilk olarak https://appinventor.mit.edu/ adresine giriniz. Girdikten sonra yapmanız gereken, “Create Apps !” butonuna basmanız lazım. Karşınıza Gmail hesabı ile giriş yapma kısmı gelecektir. Bu kısımdan Gmail hesabınız ile giriş yapmalısınız. Eğer Gmail hesabınız yoksa Gmail hesabı açmanız gerekecektir. Giriş yapma işlemini tamamladıktan sonra sol üstü köşede yer alan “Start new project” butonuna basarak yeni bir proje oluşturabilirsiniz.

APP INVENTOR’DE NASIL UYGULAMA VEYA OYUN YAPILIR?

“Start new project” butonuna bastıktan sonra projenizin ismini girin. Girdikten sonra projenizi oluşturun. Karşınıza bir telefon ekranı gelecek orası sizin uygulama ve oyununuzun görünümünü düzenlediğiniz yerdir. Sol kısımda ise araç kutusu vardır oradan istediğiniz bir aracı tutup ekrana sürüklediğinizde sürüklediğiniz şeyin ekranınızda olduğunu göreceksiniz. Sürüklediğiniz şeyin üstüne basarak sağ kısımdaki “properties” bölümünden sürüklediğiniz şeyin konumunu, büyüklüğünü, rengini vb. şeyleri ayarlayabilirsiniz fakat bazı sürüklenen şeylerde bazı özellikleri kullanamıyorsunuz. Bunun sebebi ise sürüklenen şeyi bazı özelliklere uygun olmamasıdır. Uygulamanızı veya oyununuzu yaptıktan sonra sağ üst köşede yer alan

“Blocks” butonuna basarak esas uygulamamızı yöneteceğimiz yer olan kod yazma kısmı açılacaktır. Fakat belirttiğim gibi herhangi bir kod bilginiz olmadan daha sonra basit bir şekilde kod bloklarını öğrenebilirsiniz. Kod bölümünü açtığınızda sol kısımda kod yazabilmeniz için kategorilere ayrılmış kısımlar vardır. Bunların içinde ise kod blokları vardır.

APP INVENTOR BASİT BİR KOD VE KODUN MANTIĞI

Yapacağımız basit uygulamada aşağıdaki resimdeki gibi bir arayüz olacak. Arayüzde bir adet buton ve bir adet textbox (yazı kutusu) bulunacak. Uygulamamızın mantığı yazı kutusuna bir değer girilecek sonra butona basılacak. Butona basıldığında eğer textboxdaki (yazı kutusundaki) değer “1” rakamına eşitse yazı kutusunda “Tebrikler doğru rakamı girdiniz !” yazacaktır.

Uygulamanın arayüzüne ait bir fotoğraf:

Yukarıda gördüğünüz gibi uygulamanın arayüzü bu olacaktır. Şimdi ise sıra butonumuza ve yazı kutumuza kodlar yazmaya geldi. Kodumunuzun matığı sözel olarak şöyledir:”Butona basıldığında eğer yazı kutusuna girilen değer 1 rakamına eşitse yazı kutusuna Tebrikler doğru rakamı girdiniz ! Yaz.”

Aşağıdaki resimde uygulamamızın çalışması için yazılan kodlar vardır. Sizde bunun gibi uygulamalar veya oyunlar yaparak Google Play’de veya başka bir uygulama marketinde yayınlayabilirsiniz.

Kodların yer aldığı resim:

“Kod Bilgisi Olmadan Nasıl kendi Mobil uygulamanızı Yapabilirsiniz ?” hakkında 1 yorum

  1. Servet Alkan

    Çok faydalı bir konu olmuş,uzun zamandır merak ediyordum konunuz sayesinde aydınlanmış oldum teşekkürler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir