Kişisel Gelişim Uzmanı Nedir

İnsanların hedefledikleri konuma ulaşmalarında onlara yardımcı olan ve yol gösteren, bu alanda sertifikası olan yani eğitim almış bireylere kişisel gelişim uzmanı denir. Kişisel gelişim için çoğu insan bu tarz profesyonellere başvurur.

Kişisel Gelişim Uzmanı

Üniversitede bu uzmanlık bölümüne gitmek isteyenler için psikolojik danışmanlık ve rehberlik bölümünün veya Türkiye’de olan birçok üniversitede bulunan psikoloji bölümünün seçilmesi gerekir. Sadece üniversite mezunu olmanın gerekmediği bu uzmanlık alanında gerekli izinleri almış ve eğitim sonunda sertifika veren kurum ve kuruluşlardan da eğitim alınıp bu meslek resmi bir şekilde icra edilebilir. Kurum ve kuruluşların yanında çok ünlü kişisel gelişim uzmanlarından da eğitim alarak bu meslek yapılabilir.

Alanında Uzmanlaşmak

Kişisel gelişim alanında kariyeri daha ileri taşımak için bu alanda tanınmış insanların kitapları okunup internet üzerinden verdikleri seminerleri dinlenmeli. Çeşitli kitaplar ve seminerlerin yanında uzmanlaşmak için insanlarla kurulan gerek kötü gerek iyi ilişkiler iyi bir şekilde analiz edilmeli ve çizilen yol belirgin hale getirilmeli. Uzmanlaşmak için yapılması gereken diğer bir şey ise insanlar üzerindeki hitabet yeteneğinin artırılması. Hitabet yeteneğinin artırılması için bu alanda uzman kişilerin yardımı alınabilir ya da çok fazla pratik yapılarak ve çeşitli diksiyon dersleriyle bu alanda yeti kazanılabilir. Bu alanda uzman kişilerin görüşlerine göre en iyi öğrenme ve kendini geliştirme şekli iş üzerindeyken öğrenmek. Uzmanlar insanın kendisini analiz ederken ilerlemeyi en hızlı ve kalıcı bir şekilde kaydedebileceğini savunuyorlar.

Zaman Yönetimi

Kişisel gelişim uzmanlığı uzmanın çevresini yönetmesinin yanında kendi özünü de yönetmesine çok önem verir. Uzman çevresine ve en çok da kendisine yetebilmek için zamanının büyük bir kısmını okumaya, araştırmaya ve analiz yapmaya verir. Bütün bunların zamanında yapılmasının en baştaki koşulu kişinin kendisini olduğu kadar zamanını da iyi yönetebilmesidir. Zamanını iyi yönetemeyen bir uzman zamanla geriye gidecek ve gelişimi oldukça büyük bir sekteye uğrayacaktır. Ayrıca zamanı iyi yönetmek kişiye fazladan zaman sağlar ve rutin yaptığı işlerin yanı sıra kendini daha da geliştirebilmesi için fazladan aktivite olanağı sunar. Zamanı yönetmek kişisel gelişim uzmanlığının özleri arasındadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir