Kişisel Gelişim İçin Tavsiyeler

Kim kendini geliştirmek ve başarıya doğru koşmak istemez ki? Herkesin hayat şartları ve kişisel gelişim özellikleri farklı iken, kendimizi nasıl geliştirebiliriz?

Harekete Geçmek Gerek

Öncelikle harekete geçmelisiniz. Yani hamleler yapmaya, kendinizde değişiklikler yapmaya cesaretiniz olmalı. İşe mevcut durumunuzu, bulunduğunuz ortamları, günlük davranışlarını ve çevrenizdeki insanları gözlemleyip halinizi analiz etmelisiniz. Herkesin hayat koşulu farklıdır ve kişisel gelişim yelpazesinde ilerleyeceği yön de farklıdır. İleride olmak istediğiniz kişiyi hayal edin. Mesela bundan bir 10 yıl sonra nasıl hangi şartlarda hayal ediyorsunuz?

İkinci adım olarak gelecekteki kendinize mektup yazabilirsiniz. On yıl sonra gelecekteki siz, o mektubu okuduğunda ne kadar yol aldığınızı görmek daha kolay olacaktır. Hatta günlük tutmanız en iyisi olur. Eksik ve olumlu yönlerinizi kabul etmelisiniz. Kendinizi tüm özelliklerinizle sevmelisiniz.

Vazgeçin

Sizi üzen durumları düşünün ve kısa zamanda bir çözüm üretin. Her şeyin mutlaka bir çözüm yolu vardır! Negatif hissettiren ortamlardan ve kişilerden uzak durun. Kalbinizin hoşlanmadıklarından, sigara, alkol gibi kötü alışkanlıklardan kurtulmaya çalışın. TV izlemeyi bırakın. Bu boş zaman harcamak ve beyni gereksiz şeylerle yormak demek, hafızanıza zarar verir ve bilgi kirliliği yapar. Nefret söylemlerine ve hareketlerine aynı şekil de karşılık vermeyin. Elinizden geldiğince başınızdan savmaya çalışın.

Uygulayın

-Düzenli olarak kitap, dergi ve blog  okuyun. Gelişmek okumak demektir.
-Yeni bir dil öğrenin. Yeni bir milletin kültürünü araştırın. Bu keyif verir ve ufkunuzu açar.
-Yaparken zevk alacağınız yeni hobiler edinin. Çizim yapmak, şiir yazmak ve voleybol kulübüne yazılmak gibi.
-Mutlaka erken kalkın. Zamanın ve enerjinizin nasıl arttığına inanamayacaksınız.
-Kahvaltıdan sonra ilk işiniz yapılacaklar listesi oluşturmak olsun. Bu daha planlı ve toplu düşünmenizi, işlerinizi daha hızlı bitirmenizi sağlar.
-Bir konudan ders almak için onun hakkında talihsizlik yaşamamıza gerek yok! Çevrenizdeki insanların başına gelenleri düşünüp bundan ders çıkarmak ömrünüze ömür katar. Hatalar yaparak yorulmazsınız.
-Kibar biri olun. Kaba davranmak çok çirkindir ve hiç bir işe yaramaz. Kibarlık ise sizi kalitenizi gösterir.
-Geçmişteki olayları düşünmekten vazgeçin, takılı kalmayın.
-Ve bir şeyleri başardığınızda kendinize küçük hediyeler verin.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir