Kişisel Gelişim Alanları Nelerdir?

Kişisel Gelişim Tanımı

Kişisel gelişim  kişinin kendini yetiştirmesidir. Bir usta çırağını nasıl yetiştiriyorsa, insan da yetenekleri ve karakteristik özellikleri ile var olan potansiyelini ortaya çıkartabilir ve çırak da zamanla ustaya dönüşebilir. Yani kişisel gelişim  kendi kendimizin öğretmeni olmak demektir.

Hiçbir öğretmen bilgileri zihninize direk olarak sokamaz, o sadece bize yolu gösterir. Bu yolda gidip gitmemek kişinin kendisine kalmıştır. Potansiyelinizi kullanarak şimdiki durumunuzdan çok daha iyi bir yere gelebileceğiniz gibi hayatınızın sonuna kadar aynı çizgide ilerleme yolunu da seçebilirsiniz. Bu yol ayrımında karar vermemizi sağlayan yegane unsur güdülerimizdir. Her ne sebeple olursa olsun kişisel gelişim konusundaki her faaliyetin temel amacı başarı sağlamaktır. Başarılı olmak için yıllarca eğitim alır, kurslara katılır ve o konuda etkin bir birey olmaya çalışırız. Başarılı olma isteği bazen kendini gerçekleştirme isteği, bazen de toplum tarafından kabul edilme ihtiyacından kaynaklanır. Ne sebeple olursa olsun her birey başarılı olmak ister.

Kişisel Gelişim Kapsam Alanları

Kişisel gelişim bir anda bambaşka alışkanlıklar kazanmak ya da büyük ve zor olan işler yapmak değildir. Normal hayatta yaptığımız her zamanki  bir davranış bile kişisel gelişmeye öncülük ediyor olabilir. Eğitim, işte kazanılan deneyimler, hobiler ve hatta gezip gördüğümüz yerler de dahil olmak üzere sahip olduğumuz tüm unsurlar kişisel gelişimin içinde sayılır. Sıradan bir şeymiş gibi gözükse de her gün okula gidip yeni bilgiler edinmek ya da iş yerinde çalışarak deneyim kazanmak da bir kişisel gelişim etkinliğidir.

Kişisel Gelişimin Temel Taşları

Kendini Tanımak: Her bireyin yetenek ve becerileri çok farklıdır. Bazıları sporda, kimileri müzikte yetenek sahibidir. Nasıl bir balığın uçmasını ya da bir kuşun yüzmesini beklemiyoruz, insanlardan da onlara göre olmayan işlerde başarılı olmalarını isteyemeyiz. Her insan olması gerektiği yerde olduğunda harikalar yaratır. Burada kendini tanımak büyük önem taşıyor.

Bilgi: Kişisel gelişim amacınız ne olursa olsun bilgi sahibi olmak ilk aşamadır. Çok okumalı, çok araştırma yapmalı ve öğrenmeliyiz. Sadece kendi alanımızla ilgili olarak değil, pek çok konuda okumalıyız.

Deneyimlemek: Yaşamımızın her durumunda deneyimlere açık bulunmalıyız. Deneyimler en büyük zenginliklerdir.

İletişim:  Her insan kendinize has bir zihne sahiptir ve çok özeldir. Hiç ummadığınız kişinin tek kelimesinden ilham alabilirsiniz. Karşılaştığınız genç yaşlı herkesten bir şeyler öğrenebilirsiniz. Dışa dönük ve sosyal olmak her zaman kazandırır.

Değişiklik: Yaratıcılığın yolu farklı düşünmeye dayanır. Farklı düşünebilmek de hayata farklılık katmakla olur.

Esneklik: Hepimizin belirgin olan karakteristik özellikleri var. Kimi insanlar enerjik ve atak davranırken, kimileri sakin olma ve uzun uzun düşünme eğilimindedir.
Evrende karşımıza çıkan fırsatları kaçırmamak için çoğu zaman risk almalıyız. Fakat her zaman koşulsuz şartsız risk almak pek akıllıca olmaz. Var olan duruma göre esnek davranmasını bilmeliyiz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir