Kanban Nedir?

Kanban, ekiplerin ve kuruluşların çalışmalarını görselleştirmelerini ve – yaparak – darboğazları, israfı ve kaosu yenmelerini sağlayan bir yöntemdir. Neredeyse tüm iş işlevlerinde verim, teslim süresi ve kalite açısından önemli gelişmeler sağlamaya yardımcı olur. Kanban yönteminin geçmişi 20. yüzyılın ilk yarısına kadar uzanmaktadır. Taiichi Ohno, Toyota Üretim Sisteminde (TPS), 1950’lerde Kanban mantığını uyguladı. Amacı, merkezileştirilmemiş “çekme” üretim kontrolünü desteklemekti. 1970’lerde Kanban imalat sektöründe popüler hale geldi. İlerleyen yıllarda, birçok yönetim uzmanı uygulanabilirliğini imalat sanayinin ötesinde de bulmuştur.2005 yılında Kanban’ın çığır açan yeni bir uygulaması ortaya çıktı. Kanban başarıyla uygulandı entelektüel çalışmaya, özellikle yazılım geliştirme süreçlerine.

Tanım

Kanban, bir süreçten geçerken işi yönetmek için görsel bir sistemdir. Kanban hem süreci (iş akışı) hem de o süreçten geçen gerçek işi görselleştirir. Kanban’ın amacı, sürecinizdeki potansiyel darboğazları tanımlamak ve bunları düzeltmek, böylece iş en uygun hızda veya verimde maliyet etkin bir şekilde akabilir.

Tarihsel Arka Plan. Kanban nereden geldi? Kanban’ın Kısa Tarihi

Her şey 1940’ların başında başladı. İlk Kanban sistemi, Japonya’da Toyota otomotiv için Taiichi Ohno (Endüstri Mühendisi ve İş Adamı) tarafından geliştirilmiştir. Amacı, üretimin her aşamasında işi ve envanteri en iyi şekilde kontrol etmek ve yönetmek olan basit bir planlama sistemi olarak oluşturuldu. Kanban’ın gelişmesinin temel nedeni, Toyota’nın Amerikan otomotiv rakiplerine kıyasla yetersiz verimliliği ve verimliliği idi. Kanban ile Toyota, hammadde, yarı mamul ve nihai ürünlerin maliyet yoğun envanterini azaltırken verimliliği artıran esnek ve verimli tam zamanında üretim kontrol sistemine ulaştı.

Bir Kanban sistemi ideal olarak tedarikçiden son tüketiciye kadar tüm değer zincirini kontrol eder. Bu şekilde, üretim sürecinin çeşitli aşamalarında malların arzının bozulmasını ve fazla stoklanmasını önlemeye yardımcı olur. Kanban, sürecin sürekli izlenmesini gerektirir. Üretim sürecini yavaşlatabilecek darboğazlardan kaçınmak için özel dikkat gösterilmelidir. Amaç, daha düşük teslimat süreleriyle daha yüksek verim elde etmektir. Zaman içinde Kanban, çeşitli endüstri sistemlerinde etkili bir yol haline gelmiştir.

Kanban Yöntemi Nedir?

Kanban Yöntemi, iş akışını yönetmek ve geliştirmek için bir dizi ilke ve uygulamayı takip eder. Bir kuruluşun süreçlerinde kademeli iyileştirmeler sağlayan evrimsel, yıkıcı olmayan bir yöntemdir. Bu ilke ve uygulamaları takip ederseniz, Kanban’ı iş sürecinizin faydalarını en üst düzeye çıkarmak için başarıyla kullanabilirsiniz – akışı iyileştirin, döngü süresini azaltın, müşteriye değeri artırın, daha fazla öngörülebilirlikle – hepsi herhangi bir işletme için çok önemlidir bugün.

Kanban Metodolojisinin dört temel ilkesi aşağıda sunulmaktadır:

İşe ne yaptığınızla başlayın

Artımlı, evrimsel değişimi sürdürmeyi kabul edin

Başlangıçta mevcut rollere, sorumluluklara ve iş unvanlarına saygı gösterin

Her düzeyde liderlik eylemlerini teşvik edin

Kanban’ın güzelliği sadeliğinde. Kanban, kesintisiz bir evrimsel değişim ve gelişim yönetim sistemidir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir