Kalite Çemberi Nasıl Oluşturulur?

Kalite çemberi, iş yerinde işlerinde aynı veya benzer işlevleri yerine getiren bir grup insandır. İşteki rollerine ilişkin sorunları keşfetmenin ve çözmenin farklı yollarına bakmak için düzenli olarak toplanırlar. Kalite kontrol döngüsü olarak da bilinen bu insan grupları normalde sayıca azdır. 3 ila10 ve bir yönetici tarafından yönetilirler.

Kalite Çemberlerinin Tarihi

Kalite çemberleri, 1950’lerde W. Edwards Deming’in öncülüğünü yaptığı konseptle başladı. Toyota onun fikirlerini beğendi ve üretim tesislerinde ve diğer alanlarda çeşitli şekillerde kullanmaya başladı. Ardından dünyanın dört bir yanındaki şirketler bu stratejiyi uygulamaya başladı ve 1978’de sadece Japonya’da on milyon çalışanın içinde yer aldığı bir milyondan fazla kalite çemberi vardı.

Kalite çemberleri kavramı, son birkaç on yıl içinde birçok batı ülkesinde bilinmeyen bir şekilde gözden düştü. Kalite çemberleri, 1960’lar, 70’ler ve 80’ler boyunca çok popüler bir seçimdi. Bazı şirketler, özellikle Lean, Six Sigma ve bunun gibi diğer yöntemlerle birleştirildiğinde, kalite çemberlerinin nasıl etkili olabileceğini yeni yeni anlamaya başlıyor.

Kalite Çemberi Süreci

Çoğu kalite çemberi her toplantıda belirli bir süreç boyunca çalışacaktır. Genel olarak söz konusu sürekli iyileştirme projeleri için ideal olan Planla, Yap, Kontrol Et, Önlem Al sürecini takip etmektir. Bu süreci takip etmek sadece potansiyel çözümleri tanımayı ve uygulamayı kolaylaştırmakla kalmaz, aynı zamanda bir süreç iyileştirmeden diğerine geçmek için belirlenmiş bir akışa sahiptir. Bu önemlidir, zira bu tür grup toplantılarının düzenli olarak yapılması planlanmaktadır ve yeni sorunlar düzenli olarak tanımlanmakta ve çözülmektedir.

Kalite Çemberlerine Örnekler

Bugün birçok şirket, özellikle endüstri söz konusu olduğunda kalite çemberleri yaklaşımını kullanmaktadır. En iyi bilinen örnek, yıllar önce bu metoda öncülük etmeye yardımcı olan Toyota’dır. Bu çemberler, potansiyel sorunları tespit etmek ve mümkün olduğunca verimli bir şekilde çözmek için düzenli olarak toplanmaya devam etmektedir.

Başka bir örnek Lockheed Martin’dir. Lockheed Martin, 1974 yılında üretim tesislerinde kalite çemberlerini kullanmaya başladı. Bu şirketin yöneticileri, Japon üretim tesislerini ziyaret ederken kalite çember yaklaşımını öğrendiler ve ne kadar faydalı olabileceklerini gördüler. Lockheed Martin’den kısa bir süre sonra, diğer bazı ABD şirketleri onları GM, Northrop ve Westinghouse gibi kuruluşlar da bu yaklaşımı iş süreçlerine entegre etmeye başladılar. Bunlar, geniş kapsamda kalite çemberleri kullanan büyük şirketlerin iyi örnekleridir. Kalite çemberinin ortalama bir üretim tesisinde çalışabileceği yollardan bazılarına bakmak da aynı derecede etkili olabilir. Aşağıda, kalite çemberinin kuruluşa nasıl fayda sağlayabileceğine dair bazı örnekler verilmiştir:

En İyi Uygulamaları Tartışmak

Sorunları İşaret Etme

Çözümler Üzerinde İşbirliği Yapma

Beyin Fırtınası Fikirleri

Kolaylaştırılmış Sorun Çözme

Kalite çemberleri uygularken, başlamak için gruplara rehberlik etmek önemlidir. Kalite çemberleri, verimliliği artırma ve şirkete fayda sağlamadaki başarılarına göre ölçülmelidir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir