İletişim Neden Gereklidir?

İletişim Nedir?

İletişim, insanların birbirleriyle etkileşimde bulunmak, bilgi paylaşımı yapmak, birbirlerine mutluluklarını, hüzünlerini paylaşmak için kullandıkları bir araçtır. En genel tanımlama böyle yapılmaktadır. İletişim, su içmek, yemek yemek gibi insanların bir ihtiyacıdır. İletişimin çeşitli yolları vardır bunları diğer başlıklarda paylaşacağız lakin genel anlamda şunlar söylenebilir; iletişim yalnızca konuşma yoluyla olan bir şey değildir. Bu çok yanlış anlaşılan bir husustur.

Konuşmanın haricinde de farklı farklı iletişim yolları vardır. Bunlardan birisi beden diliyle iletişim bilinen, en yaygın iletişim olanaklarından birisidir. İşitme engelliler için kullanılır. Yani iletişim sadece konuşma yoluyla olmamaktadır. İnsanoğlu günümüze kadar birçok iletişim yolu geliştirmiştir. Bunlar ise ihtiyaçtan doğmuştur. İnsanlar üzerinden baktığımızda iletişim bu yollarlar sağlanabilir. Ama hayvanlar arasında da bir iletişim vardır sonuçta onlar da canlı ve ihtiyaçlarını gidermek mecburiyetindeler.

Etkili İletişim Nedir?

Her alanda olduğu gibi iletişimin de bir sanat alanı, bir ustalık alanı vardır  bu ise etkili iletişimdir. Etkili iletişim de kişisel gelişim dalının bir türüdür. Etkili iletişim kısaca, birilerine vereceğiniz mesajı kolaylıkla verebilmenizi sağlayan, anlatmak istediğinizi karmaşa içerisine sokmadan söyleye bilmenizi sağlayan bir alandır.

Etkili iletişimin önemi, günlük hayatınızda konuşurken yanlış anlaşılmazsınız kendinizi rahatlıkla ifade edebilirsiniz bu da etkili iletişim ile mümkündür. Etkili iletişim sizleri başarıya da sürükleyecektir, çünkü herkes çalışma arkadaşlarının kendini rahat biçimde ifade etmesini isterler bu bakımdan etkili iletişim iş hayatınızda olduğu gibi pek çok alanda da başarıya sürükler.

Etkili İletişimde Dikkat Edilmesi Gerekenler Nelerdir?

İletişimi kuracak kişi ( gönderici / kaynak ) konuşacağı hususta bilgiye, tecrübeye sahip olmalıdır çünkü konu hakkında teferruatlı bilgisi olmayanlar bir yerden sonra takılıp kalabilirler bunun olmaması için detaylı araştırma yapılması gerekmektedir.

Konuşmacı kişi, iletişime başlarken ilk önce kendini tanıtmalıdır. Anlatacağı konu hakkında kısa bir bilgi verdikten sonra asıl sunuma geçer. Bunlar ilk izlenimde önemli faktörlerdir.

Kaynak kişi, hikayeleştirme ya da örnekleme yeteneklerine sahip olmalıdır. Bu özellik anlaşılmayan bir konuyu kavratmada çok önemlidir, çünkü insanlar sizi dinlerken sıkılıyor olabilir eğer böyle bir durum varsa bu etkili bir iletişim olmayabilir. Bunu insanlara kolayca anlatmak için onlara hayattan örnekler vermek uygulama alanlarından örnekler vermek onların sıkılmasını önleyecektir böylece vereceğiniz mesaj alıcıya kolaylıkla ulaşabilecektir.

Gönderici kişi, anlattığı konunun öbeklerini yeri ve zamanı geldiğinde sunmalıdır. Zamanından önce verilen mesaj alıcıya ulaşmayabilir. Yerinde söylenmeyen mesaj konu bütünlüğünü bozabilir. Bunun da olmasını konuşmacılar istemez.

İletişim Neden Gereklidir?

İnsanoğlu tabiatı gereğince iletişim sayesinde yaşamını sürdürür. İhtiyaçlarını, isteklerini, iletişim yoluyla belirtirler. İletişim insanların birbirlerini anlamasında en önemli faktördür. İletişim bir istek değil, bir gerekliliktir, yoksa ne olacağını önceki başlıklarda da belirttiğimiz gibi, ruhsal problemlere dahi yol açabilir bunu da kimse istemez.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir