İkna Neden Önemlidir?

İkna Neden Önemlidir?

İkna kelimesi, sözlük anlamı olarak ”inandırma” demektir. Bir konuda birinin inanmasını sağlama ve kandırma anlamı da vardır. Günümüz dünyasında insan nüfusunun artmasıyla ortaya çıkan fikirler, projeler ve sorunlar da artmıştır. Bu durum insanlar arasındaki etkili ve doğru iletişimin önemini de ortaya çıkarmıştır. İkna etme yöntemi iletişim açısından sık kullanılan yöntemlerin başında gelmektedir.

Neden İkna Etme Yöntemine Başvurmalıyız?

Sahip olduğumuz fikirlerin ve projelerin ne kadar harika olduklarını düşünsek de karşımızdaki insana bu fikirlerimizi kabul ettirebilmemiz için öncelikle ikna etmemiz gerekmektedir. İkna etmenin temel sebepleri arasında, başka insanlar tarafından kabul görmek olduğunu söyleyebiliriz. İnsanlar kabul ettikleri ölçüde, o fikre ya da projeye güvenirler, emek harcarlar ve yatırımda bulunmak isterler. Hayal ettiklerimizi gerçekleştirmek, fikirlerimizi geniş kitlelere ulaştırmak ve hedeflerimize ulaşmak için karşımızdakini ikna etmek önemlidir. Elbette ki ikna etmenin tamamıyla kolay bir yol olduğu söylenemez. Öncelikle, hakkında düşündüğümüz konuda kendimizi ikna etmeliyiz. Yeterli araştırmaları yapmalı, oluşabilecek tüm olumsuzlukları göz önüne alarak en başta kendi içimizdeki mahkemeyi kazanmalıyız. Sonrasında diğer insanları ikna etmek için çabalamalıyız.

İş Hayatında İknanın Önemi Nedir?

Üniversiteden yeni mezun bir öğrenci için iş bulmak hayatının önemli bir amacıdır. Bu sebeple sayısız iş başvurularında bulunur ve genellikle mülakatlara çağrılır. İşveren ile yapacağı bu kısa süreli görüşmede işe alınabilmesi için yapması gereken, işvereni bu işi hak ettiğine inandırmasıdır. Bu noktada işvereni ikna etmek, mezunun temel amacıdır.
Başka bir örnek olarak, hayata geçirmek istediğimiz projeyi patronumuza sunacağımızı düşünelim. Maliyetinin yüksek olacağı, yeteri kadar kâr elde edilemeyeceği gibi olumsuz düşünceler içerisindeki patronu ikna etmek kolay olmayacaktır. Ancak, doğru ikna teknikleri kullanılarak hedefimize ulaşmamız mümkündür.

İkna Etme Yöntemleri Nelerdir?

Beden Dili

Eğer karşımızdaki insanla yüz yüze bir görüşme içerisindeysek, kişisel gelişim açısından da önemli bir yere sahip olan  beden dilini kullanmak bize fayda sağlayacaktır. Beden dilini etkili kullanmak, ikna etmemizi kolaylaştıracaktır. Öncelikle, yüzümüzde içten ve samimi bir tebessüm olmalıdır. Bu şekilde etrafımıza pozitif bir vermiş oluruz. Ellerimiz mümkün olduğu ölçüde açık ve avuç içlerimiz karşımızdaki insana dönük olmalıdır. Bu beden dili çevreye ”Ben güvenilir bir insanım, sözlerime inanmalısınız.” mesajı vermektedir. Duruşumuzun dik olması da bu mesajı vermemize katkı sağlar.

Ses Tonu

Beden dili kadar etkili olmasa da ses tonumuzun da ikna etme açısından büyük bir rolü vardır. Sesimiz kendinden emin çıkmalı, cümledeki vurgulamaları doğru bir şekilde yapmalıdır. Çok sert ya da ani çıkışlar yapmaktan uzak durulmalıdır.  Böyle bir yaklaşım, karşımızdaki insanda gerilmeye ve vazgeçme eğilimine sebep olabilir.

Konunun Uzmanı Olma

Bir konuda ne kadar bilgi sahibiysek, insanları ikna etme şansımız o ölçüde artacaktır. Uzmanı olduğumuz bir konu hakkında konuşurken daha öz güvenli ve kararlı davranırız. Bu tutum, karşımızdaki tarafından kolaylıkla fark edilebilir ve olumlu karşılanır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir