Html Seo Nasıl Yapılır?

seo html

SEO daha çok trafik isteyen tüm web sayfalarının önceliğidir. Arama motoru optimizasyonlarının düzgün ilerleyebilmesi, arama motorları tarafından okunabilirliği yüksek, arama algoritmaları ile uyumlu web sayfası yapı ve içerikleri ile mümkün hale gelmektedir. Web sayfanızın altyapısında uygun HTML etiketlerinin kullanımı SEO çalışmalarına büyük destek sunar. Özellikle HTML-5 ile gelen yenilikler bu noktada önem taşımaktadır.

HTML Alt Yapısında SEO Uyumlu Etiketler Kullanmak Neden Önemli?

Bu konuyu daha net anlayabilmek için büyük resmi görmeliyiz. Bugün istediğimiz içeriklere ulaşabilmek için müthiş bir veri kalabalığı ile baş etmek zorundayız. İnternet kullanımının ilk zamanlarında dijital ortam bilgiye ihtiyaç duymaktaydı. Şimdi ise bilginin yokluğu değil, gereksiz tonlarca bilginin varlığı sorun haline gelmiş durumdadır. HTML SEO da dahil olmak üzere web sayfalarına yönelik yapılacak tüm optimizasyonların bu sorunu kullanıcı lehine biraz hafifletebilmek amacı taşıdığı görülmektedir.

Hangi Etiketler HTML SEO İçin Önem Taşır?

HTML 5 ile birlikte sayfaları gruplandırmaya hizmet eden “article” ve “section” gibi etiketler kullanılarak sayfalar segmentlere ayrılmaya başladı. Bölümlere ayrılmış sayfalar sayesinde, içeriğe daha çok okunabilirlik kazandırılması ve sayfaların daha kullanıcı odaklı hale gelmesi söz konusu oldu.
“header” etiketi SEO çalışmalarında önem verilen, web sayfası içeriklerinin organizasyonunda sıklıkla kullanılan bir etikettir.  (h1, h2, h3, h4, h5, h6) şeklinde 6 farklı seviyede sıralanan bu etiket sayesinde daha iyi bölünmüş, okuyucuları içeriklerin tamamıyla vakit kaybetmekten kurtaracak organize içeriklerin hazırlanması mümkün hale gelmektedir.

HTML için SEO uygulamaları hakkında bilinmesi gereken bir diğer şey ise düşük güvenlikli görülen bir bağlantı için nofollow link yapısının kullanılması gerektiğidir. Bu tarz spam muamelesi gören, arama motorları tarafından değersiz bulunan bağlantıların web sayfasında yer alması spam backlink olarak tanımlanarak SEO açısından dezavantaj oluşturur. Nofollow linkler arama motorları tarafından takip edilmediği için kullanılmaları halinde böyle bir durum önüne geçmek mümkün olmaktadır.
Arama motorlarının yenilenen içeriklere pek hoş bakmadığı bilinmektedir.

Web sayfasının mümkün olduğunda özgün içerikler barındırması önemli olmakla birlikte, fazla sayıda içeriği barındıran web siteleri için bu neredeyse imkansız hale gelmektedir. Canonical bileşeni link etiketi içerisinde kullanıldığında  birden çok tekrarlayan sayfa arasından arama botuna hangi bağlantıyı takip etmesi gerektiği bildirilmektedir.

Sayfanın açıklamasının yer aldığı “title” etiketi ise arama motorlarında sayfanın hangi başlıkla yer alacağı belirlemek için kullanılır. “Title” etiketinin sayfaya dair orjinal etiketler içermesi SEO açısından önem taşımaktadır. Bir diğer değinilmesi gereken detay meta açıklama etiketleridir. Bu etiketler ile web sayfası açıklamasının arama sonuçlarında ne şekilde görüneceğini belirleme şansı elde edilmektedir. Web sayfasının ilişkili olduğu temel anahtar kelimenin bu açıklamada yer alması gerekir.

Sayfanın meta açıklaması yapılırken anahtar kelime kalabalığından uzak durulmalı, sayfa en temel anahtar kelimeyle ilişkilendirilmelidir. SEO ve HTML hakkında gözden çoğu kez kaçırabileceğiniz bir diğer önemli etiket ise “alt” etiketidir. Bu etiket sayesinde resimler yazı olarak işlenmekte ve arama motorları resimleri listeleyebilmek için gerekli bilgiyi edinmekte ve kullanabilmektedir.

“Html Seo Nasıl Yapılır?” hakkında 2 yorum

  1. Kahve telvesi

    Seo html alt google önemli demir başlarındandır.Bir o kadarda karışık görünüyor.. title, başlıklar vb tarzında farklı bir dili var. Yazı basit bir dille anlatılmış teşekküler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir