Güç Kaynağı Nedir?

Güç Kaynağı ( UPS ) Tanımı

Kesintisiz Güç Kaynağı elektronik aletleri şebeke beslemesinin kesilmesine karşı korur. Tolerans dışında olan yüksek ve düşük voltajın gelmesini de önler. Şebekeye beslemesi devam ederken güç depolar ve bu besleme bittiği an voltajı cihaza yöneltir ve çalışmaya devam etmesini sağlar. Çalışma amacı jeneratör ile hemen hemen aynı olsa da amacı ve sistemi farklıdır. Jeneratör, elektrik enerjisini genelde fosil yakıtları elektrik enerjisine çevirir ve sistemin çalışmasını devam ettirmesini sağlar. Ancak tekrar devreye girmesi için belli bir süre olmalıdır ve en üst modellerde dahi birkaç saniyelik bir boşluk olabilmektedir.

Güç kaynağı, jeneratörün aksine elektronik aletlere optimize olmakta ve biriktirdiği enerjiyle genel tesisat değil de bazı cihazları besleyebilmektedir. Bundan dolayı jeneratörden çok daha verimli bir kullanım sağlar. Bunun yanında, güç kaynağının  depoladığı enerjiyi standart şebeke düzeyine  getirme özelliği vardır. Bütün cihazların çalışırken kullandığı enerji frekansı mevcuttur. Bu frekansta altta ya da üstte besleme olduğunda cihazın çalışmaz hale gelmesi olasıdır. Bu yüzden güç kaynağının aynı zamanda elektrik enerjisini cihazların ihtiyacı olan besleme seviyesiyle aynı duruma getirme özelliği vardır. Güç kaynağı elektronik aletleri korur ve kesinti sırasında çalışmalarını devam ettirmek için gereklidir. Fakat yalnız başına yeterli değildir.

Güç kaynağının da öteki cihazlardaki gibi beslenme frekansı vardır. Elektrik kesintilerinde meydana gelen voltaj değişimlerini tolare edebilse de, kimi zaman yüksek voltaja karşı savunmasız olabilir. Bilhassa  aşırı voltaj akımı olan yıldırım gibi ve statik elektrik birikiminden doğan dengesizliğe karşı savunmasız kalabilir. Güç kaynağının yüksek gerilimden dolayı bozulması, yalnız elektrik kesintilerinde sorun yaratan bir şey değildir. Aşırı gerilimde kalmış bir güç kaynağı, bağlı cihazlar için daima tehdit olacaktır. Dolayısıyla güç kaynağı kullanırken tesisatı yüksek olan  voltajdan koruyabilmek için önlemler almak gerekir. Trimbox kullanarak güç kaynağı sistemlerini güvenceye almak mümkün.

Güç Kaynağı Nasıl Çalışır

Güç kaynağı tek başına çalıştırılamaz. Güç kaynağı anakarttan çalışma sinyalini alır. Anakarttaki bilgisayarın güç düğmesine basınca çalışır. Bu sinyal anakarta giren bir kablo ile gerçekleşmektedir. Güç kaynağı sinyali alınca çalışır.

Güç Kaynağının Kullanılma Nedenleri

Endüstriyel tesislerin elektriksel yükünün çoğunu elektrik motorları meydana getirmektedir. Elektrik motorları çalışmazsa fabrikalardaki üretim olmayabilir. Ayrıca bilgisayar ve haberleşme sistemleri, denetim ve alarm sistemleri gibi önemli elektriksel yüklerinde korunması ve yedek enerjinin olması gerekir. Bu yükler kritik yüklerdir. Sebebi ülkemizde çok olmasa da elektrik kesintileri olabilmektedir. Ayrıca ülkemizin elektrik şebekelerinde yüksek veya düşük gerilim, birdenbire oluşan voltaj sıçramaları olmaktadır. Bu durumlarda elektriksel sistemler korunmalı ve bunlara ek enerji sağlanmalıdır.

Kesintisiz Güç Kaynakları İle Jeneratör Arasındaki Farklılıklar 

Bu kaynaklar ve jeneratörler sık sık karıştırılmaktadır. Bir işletmede enerji gittiği zaman jeneratör çalışır ve sisteme enerji verir. Enerjinin gittiği zaman ile jeneratörün çalışmaya başladığı zaman arasında bir süre vardır. Bu süre kısa ya da uzun olabilir. Bu durumda ise kesintisiz güç kaynakları çalışır. Bu süre zarfında UPS, sistemi besler ve sistemdeki acil olan işleri bitirir ya da bilgisayarın içinde bulunan önemli dosyaları korur.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir