Google Seo Uzmanı Nedir?

Google Seo Uzmanı

SEO uzmanları, arama motorlarına yardımcı olan kişilerdir. Web sitesini tüm arama motorları (özellikle Google) ile uyumlu hale getirmek için uygulamayı analiz eder, raporlar ve destekler. Sonuç olarak, web sitesi arama motorlarını artırarak trafiği artırır.

Nasıl Google SEO uzmanı olunur?

Hiçbir kuruluş ”SEO uzmanlığı” unvanını vermedi. Resmi bir diploma veya geçerli bir profesyonel sertifika bulunmamaktadır. Ancak, bazı eğitimlerden sonra katılım sertifikası alınabilir. SEO uzmanı olmak isteyen adaylar, sektördeki ajanslarda staj yapabilir veya ücretsiz eğitimlere katılabilir. Çeşitli üniversitelerdeki güncel eğitim programlarımız hakkında bilgi almak için SEO eğitim sayfamızı takip edebilirsiniz.

Bir SEO uzmanının görevleri nelerdir?

SEO uzmanları, web sitesindeki tüm alanlara hakim olabilen uzmanların yanı sıra farklı iç alt uzmanlıklara ayrılabilir. Uzmanların öncelikli sorumlulukları aşağıdaki gibidir:

İlk analiz ve yol haritası: Uzman işe başlamadan önce bir ön analiz yapması ve bir yol haritası belirlemesi gerekiyor. Ön analizde anahtar kelime araştırması, rakip analizi, mevcut trafik analizi ve SWOT analizi yapar. Ön analiz, projenin gidişatını belirledi ve başarıya giden ortalama süreyi verdi. Bundan bahsetmekte fayda var. Ne kadar ön analiz yapılırsa yapılsın, hiçbir uzman başarılı olmanız için size belli bir süre veremez. Herhangi bir garanti veya vaatte bulunamaz. Bu tavsiyeyi veren uzmanlar varsa, uzak durmalısınız.

Site içi SEO teknik analizi: SEO uzmanları arama motorlarına yardımcı olabilir. Google gibi arama motorları, web sitelerini doğru bir şekilde taramak ve listeye eklemek ister. Bir web sitesi taranıyorsa ancak arama motoru robotu onu listelemiyorsa, web sitesinde teknik sorunlar yaşanıyor demektir. Bu sırada uzmanlar müdahale etti. Google robotlarını simüle eden uzmanlar, eksik ve hataları tespit edecek ve bunları yazılım ekibine bildirecektir. SEO uzmanlarının yazılım dilini anlamasına gerek yoktur.

Kullanıcı deneyimi analizi: Bir web sitesi kullanıcıları tatmin ediyorsa, arama motorlarını da tatmin edecektir. Arama motorlarının amacı, kullanıcılara en hızlı şekilde fayda sağlayan sonuçları sunmaktır. Günümüz durumunda bu işlemi en doğru şekilde yapan arama motoru Google’dır. seo uzmanları, kullanıcı deneyimini doğru bir şekilde analiz edecek ve proje için önerilerde bulunacaktır.

İçerik analizi: SEO uzmanları için en önemli görevlerden biridir. Bir web sitesinin birçok içerik teması vardır. Örneğin; metin içeriği, multimedya içeriği, ürünler vb. SEO araştırmalarında içeriğin kalitesine dikkat etmek ve bu konularda iyileştirmeler yapmak gerekir. Oluşturulacak içerik arama motorları için değil, kullanıcılar için oluşturulmalıdır. Google, başarılı içerik için kullanıcıları zaman geçirdikleri için ödüllendirir.

Performans Raporu (KPI) : Tüm bu çalışmaların etkinliği ve performansı analiz edilmeli ve raporlanmalıdır. Performans raporları aylık veya haftalık olarak hazırlanabilir. Örneğin, geçen aydan önceki organik trafiği karşılaştırmak için Google Analytics araçlarını kullanabilirsiniz. (Organik trafik, web sitemize Google arama yoluyla ulaşan trafiktir.) Ayrıca uzmanlar anahtar kelime sıralama takibi, Search Console performans analizi vb. Verileri kontrol edecek ve sunum raporları hazırlayacaktır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir