Google Analytics Kodu Nedir?

Google Analytics

Google Analytics Kodu, web sitelerini izleme kimliği olarak da ifade edilebilir. Google sitelere yerleştirilen bu kod sayesinde site trafiğini analiz eder, kullanıcıların davranışlarını değerlendirir ve çeşitli raporlar hazırlar. Analytics, internet dünyasındaki tüm web sitelerinin ücretsiz olarak kullanabileceği, profesyonel bir web site sayacıdır.

Analytics Kodu Ne İçin Kullanılır?

Web sitesi olan ve bu çalışmasını anlık takip ederek internet dünyasında belli bir hedefe yürüyen herkes mutlaka Google Analytics Kodu ile tanışacaktır. Bu kodu kullanıp aktifleştirmek için tabi bir Google hesabınız olmalı. Kod aktifleştikten hemen sonra web sitenize kaç kişi girmiş, kim ne kadar sitede kalmış, en çok hangi sayfalara tıklanmış gibi verileri daha öncesiyle kıyaslama yaparak analiz edebilirsiniz. Zaten Analytics bütün bu analizleri en derinine kadar yaparken size sadece raporları okumak düşüyor. Türkçe anlamı da analiz demek olan bu platform adıyla özdeşleşen amaçlar için kullanılır.

Analytics Kodu Nasıl Kullanılır, Nasıl Takip Edilir?

Google Analytics ana sayfasına giderek burada yönetici panelleri üzerinden mülk oluşturmalısınız. Bu adım hesap ekle şeklinde de marşınıza çıkabilir. Basit adımları uygulayarak web sitenizin kaydını yaptıktan sonra size bir izleme kodu sunulacaktır. İşte bu kodu web sitenizin ilgili alanlarına yerleştirmeniz gerekmekte. Siteye herhangi bir cihazdan giriş yaptığınızda Analytics ekranlarındaki hareketleri göreceksiniz. Artık web sitenizin gerçek anlamda bir sayaç ve analiz yapabilen bir platformu var.

Analytics’in Seo’ya Etkisi Var Mı?

Elbette. Web sitenizin Google aramalarında üst sıralarda çıkmasını istiyorsanız Analytics verilerini bir kenara not etmeli ve seo çalışmalarında bu verilerden fikir almalısınız. Örnek gerekirse bu ay kaç kişinin Facebook üzerinden siteye geldiğini, tıklayan kaç kişinin nerede yaşadığını ve hangi platformlardan siteye geldiklerini görmek seo ve anahtar kelime üretmek anlamında iyi bir fikir üretme aracı olacaktır. Analytics gibi Google’nin diğer bir platformu olan Search Console üzerinden de kullanıcıların neleri sorgulayarak sitenize geldiğini görebilir, buradaki verileri de analiz ederek seonuza olumlu bir etki kaydedebilirsiniz.

Google Analytics Kodunu Kaç Sitede Kullanabilirim?

Bu kod, Analytics platformunda mülk oluşturulan her bir web sitesi için özel bir koddur. 10 tane web siteniz var ise 10 ayrı mülk oluşturup her biri için ayrı bir izleme kodu almanız gerekmekte. Aksi halde analiz raporlarınızda karışıklık oluşur, anlaşılır bir sayaç olmaktan çıkar. Zaten Google hizmetleri bir kişinin yönetiminde olan yüzlerce web sitesini anında analiz edebilecek kapasiteye sahip.

Analytics Kodu Sadece Google Verilerini Mi İşliyor?

Google tarafından sağlanan bu ücretsiz platform yine Google üzerinde yapışan aramalar ve trafik hareketlerini size sunar. Yandex, Bing gibi diğer arama motorlarına da kayıt olmanız gerekmekte. Bu işlemler çok kısa ve basit bir süreç olduğu için bu alanlarda da izleme kimliği oluşturmak web sitenizin faydasına olacaktır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir