kişisel gelişim

Zaman Yönetimi Nasıl Yapılır?

Günümüz dünyasında yaşadığımız hayatlar dolayısıyla bazı işlerimize yetişemediğimiz oluyordur. Ya da sürekli ertelediğimiz bir türlü yapmaya fırsat bulamadığımız işler. Aslında 24 saatimiz her iş için çok yeterli bir süredir yeter ki kullanmayı bilelim. Bunun için günümüzü gelişi güzel yaşamak yerine bir plan çerçevesinde hareket etmemiz gereklidir. Kişisel gelişim için olmazsa olmaz parçalarından olan zaman yönetimini yapmamız gerek. Milyarderler Ne Yapıyor? Dünya üstündeki çoğu insanın hayal bile edemeyeceği servetlere sahip olan insanlara baktığımız zaman onların başarılarının… Daha fazlasını oku »Zaman Yönetimi Nasıl Yapılır?

İletişim Neden Gereklidir?

İletişim Nedir? İletişim, insanların birbirleriyle etkileşimde bulunmak, bilgi paylaşımı yapmak, birbirlerine mutluluklarını, hüzünlerini paylaşmak için kullandıkları bir araçtır. En genel tanımlama böyle yapılmaktadır. İletişim, su içmek, yemek yemek gibi insanların bir ihtiyacıdır. İletişimin çeşitli yolları vardır bunları diğer başlıklarda paylaşacağız lakin genel anlamda şunlar söylenebilir; iletişim yalnızca konuşma yoluyla olan bir şey değildir. Bu çok yanlış anlaşılan bir husustur. Konuşmanın haricinde de farklı farklı iletişim yolları vardır. Bunlardan birisi beden diliyle iletişim bilinen, en yaygın… Daha fazlasını oku »İletişim Neden Gereklidir?

Topluluk Önünde Konuşma Nasıl Yapılır?

Heyecan Nedir? İnsanlar gündelik hayatları içerisinde birçok farklı duyguya sahip olabilir. Aynı gün içerisinde hem sevindirici haber alabilir, hem de üzücü haber alabilir. Bu olayları yaşarken edindiği duygunun adı heyecan olarak adlandırılır. Heyecanın çeşitli türleri vardır daha doğrusu duygunun türleri vardır bunlar; sevinç, korku, hüzün, şaşkınlık, utanma gibi insanoğlu duygu yetisine sahiptir. Bu durumlar sonucunda ortaya çıkan şey heyecandır. Mutlu olduğunuzda heyecanlanırsınız, korku yaşadığınızda heyecanlanırsınız, işte bu duygudur ve yaşayarak elde edilen bir durumdur. Hayata… Daha fazlasını oku »Topluluk Önünde Konuşma Nasıl Yapılır?

Planlama Nedir?

Planlama Tanımı Plan; bir işi, bir faaliyeti yaparken izlenen yoldur. Planlama ise, amaçların belirlenmesi ve bu amaçlara ulaşmaya yardımcı olacak araçların seçimidir. Planlama yaparken önce amaca ulaşmak için yapılması gereken işler belirlenir. Daha sonra ise her bir iş için gereken zaman ve bu işlerin kimler tarafından yapılacağı belirlenir. Planlama kişisel gelişim açısından da oldukça önemli bir yere sahiptir. Her kurumun planlamaya ihtiyacı vardır. Kurumsal planlamanın hangi sistematikler doğrultusunda yapılması gerektiği, kurumun stratejilerine, yaptığı ürünlere veya verdiği hizmetlere,… Daha fazlasını oku »Planlama Nedir?