elektronik

Elektronik Aletlere Uygulanan Stres Testleri

Elektronik Aletlere Uygulanan Stres Testleri Elektronik aletler yıllardır evlerimizin vazgeçilmezleri. Mutfakta hayatımızı kolaylaştıran katı meyve sıkacağından tutun, evimizin her daim tozlarını alan elektrikli süpürge’ye kadar her şeyimiz onlara emanet. Ama bu çeşitli işlerimizi yapan aletler elbette ellerimizde bulundukları uzun ömürlerini üretici olan firmalarının yaptıkları stres testlerine borçlular. Adına stres testi dediğimiz bu test bütünleri aslında dışarıdan bakıldığında bir alete yapılabilecek en vahşi şeyleri temsil ederken diğer taraftan uygulama bazında hayatımıza etkileri ve ömürleri diğer elektronik… Daha fazlasını oku »Elektronik Aletlere Uygulanan Stres Testleri

Diyot Nedir? Kullanım Alanları Nerelerdir?

Elektrik akımının sadece bir yönde geçişine izin veren iki uçlu yarı iletken malzemelere diyot denir. Diyotların anot ve katot olarak adlandırılan iki bacağı bulunur. Akımlar anot bacağından katot bacağına doğru ilerler. P ve N tipi olarak adlandırılan iki yarı iletken malzemenin birleştirilmesi ile oluşturulurlar. P tipi anot (+), N tipi ise katot (-) kısmını oluşturur. Anot ucuna gerilim uygulandığı zaman anot ucundan katot ucuna doğru akım oluşacaktır. Bu sayede elektrik akımları devre üzerinden geçebilirler. Ancak… Daha fazlasını oku »Diyot Nedir? Kullanım Alanları Nerelerdir?

Entegre Devre Nedir?

Bütünleştirmek anlamına gelen entegre kelimesi elektronik devrelerde ise çok sayıda elemanı tek bir yapıda toplama anlamına gelmektedir. Farklı devre elemanlarının bir araya gelmesi ile oluşan sisteme entegre devre denir. Diyotlardan kondansatörlere, dirençlerden mosfet gibi elektronik devrelerin bir araya gelmesiyle oluşan entegre devreler yapılarına göre belirli sınıflara ayrılırlar. Yapı içerisinde ki eleman çeşidi, İçinde barındırdığı transistor sayısı, Kullanılan teknoloji, Devre entegreleri teknolojik mikroişlemcilerden sade bir voltaj regülatörü gibi değişik yapılarda görülebilirler. Amaca yönelik olarak dijital ya… Daha fazlasını oku »Entegre Devre Nedir?