Entegre Devre Nedir?

Bütünleştirmek anlamına gelen entegre kelimesi elektronik devrelerde ise çok sayıda elemanı tek bir yapıda toplama anlamına gelmektedir. Farklı devre elemanlarının bir araya gelmesi ile oluşan sisteme entegre devre denir. Diyotlardan kondansatörlere, dirençlerden mosfet gibi elektronik devrelerin bir araya gelmesiyle oluşan entegre devreler yapılarına göre belirli sınıflara ayrılırlar.

Yapı içerisinde ki eleman çeşidi,

İçinde barındırdığı transistor sayısı,

Kullanılan teknoloji,

Devre entegreleri teknolojik mikroişlemcilerden sade bir voltaj regülatörü gibi değişik yapılarda görülebilirler. Amaca yönelik olarak dijital ya da analog olarak üretilebilirler. Tüm elektronik devre elemanlarının toplandığı yer silikon bir tabakadır. Bu sisteme tüm devre de denir. Entegre devreler boyut, maliyet ve ağırlık gibi konularda diğer devrelere göre daha avantajlıdır.

Entegre Devrelerin Oluşturulması

Entegre devreler oksitleme, temizleme ve yayma gibi seri işlemler tekrarlanarak üretilir. Bu seri işlemlerin neticesinde diyot, direnç, transistor ve kondansatörler oluşturulur. Silikon bir parçadan belirli ölçülerde bir tabaka bu işlem için kullanılır. Gövdeden yalıtımlı bir şekilde ayrılmış binlerce entegre devre bu tabakaya yerleştirilir. Bu silikon tabakanın boyutu yaklaşık bir inch’ in binde beşi ya da binde onu kalınlığındadır. Gövde yalıtımı elektrik iletkenliğini önlemek amaçlıdır. Bu devrelerin bağlantıları alüminyum ile yapılır. Böylece entegrenin dış kısımla bağlantısı kurulur. Birden fazla devre elemanlarının aynı tabaka içine eklenip sonra ki aşamada bölündüğü bağımsız parçalara ise chip adı verilir.

Entegre Devre Çeşitleri

Elektronik devre eleman sayısı ve üretim aşamasında ki farklı teknikler sebebiyle entegre devreler bazı kategorilere ayrılırlar.

TTL ve CMOS Entegreler:

İçinde bulunan transistor yapısına göre ikiye ayrılırlar. TTL’ de BJT tip transistor, CMOS’ da ise MOSFET tip transistor bulunur. Verimli enerji ve hızı sebebiyle günümüz işlemciler CMOS teknolojisi kullanılarak üretilmektedir. Sıklıkla kullanılan sıralı led aplikasyonlarında bu entegreler tercih edilir. Ayrıca hobi olarak yürütülen elektronik çalışmalarda da bu entegreler yer almaktadır.

Kılıflarına Göre Entegreler:

THT entegre breadboard üzerine veya devre kartına lehimleyerek kullanılabilir. Bu entegreler çift sıralı kılıfta üretilmektedir. SMD entegreler ise makine üretimi devre kartlarında kullanılma esasına göre üretildiği için yapı olarak daha küçük olabilirler.

Mikroişlemciler, Mikrokontrolcü Ve Mikrobilgisayar:

Mikroişlemciler yüksek teknoloji üretimi olup bilgisayarlar için kullanılan entegrelerdir. Arduino kartlarda rol alan mikrokontrolcüler ise bilgisayarların modül yapısı yerine cpu, ram ve sabit disk gibi tüm birimleri tek bir entegre çatısında toplamıştır. Bu entegre sisteminin programı değiştirilebilir. Flash program hafızasına yazıla program eklenebilir ve entegreye enerji verildiği sürece çalışmaya devam eder. Hızlı teknolojik gelişimin bir sonucu olan mikrobilgisayar her şeyin tek bir entegrede toplanmış halidir. Yani cpu, ram ve grafik işlem merkezi gibi tüm yapıların bir arada olduğu ve çağımızın vazgeçilmezi olan cep telefonu ve tabletlerde bu entegreler kullanılır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir