Endüstriyel Gıda Nedir

Günümüzde insanların sayısı oldukça arttığından dolayı artık gıdalar yetersiz hale gelmeye başlamıştır. Bu da endüstriyel gıdayı ortaya çıkarmıştır. Var olan gıdaların işlemlerden geçerek daha uzun süreli, saklanabilen ve paketli halde kalabilecek şekilde üretilen gıdalara endüstriyel gıda denir. Endüstriyel gıdayı örnek vererek açıklayacak olursak; önceleri bir inek sütünü sağdıktan sonra 2 gün içerisinde kullanmak gerekirken şu anda bir sütü 6 ay boyunca saklayabiliyor ve daha sonrasında ilk günkü gibi tüketebiliyoruz. Veya bir portakal suyunu yılın istediğimiz her vaktinde tüketebilme imkânı buluyoruz.

Aynı zamanda endüstriyel gıda da her gıda için ayrı ayrı analizler yapıldığından dolayı daha hijyenik ve sağlıklı gıdalar tüketme şansını elde ediyoruz. Endüstriyel gıda bir yandan da fazlalaşan insan sayısı içinde israfı da bir nebze olsun engellemiş oluyor. Süt örneği üzerinden gidecek olursak bir inek sahibi bir günde bir inekten elde ettiği 45 litre sütün 30 litresini sattığı zaman 15 litre elinde kalacak ve kalan süt satılamadığından dolayı israf olacaktı. Endüstriyel gıda ise bize hijyenik, sağlıklı ve israf olmayan gıdayı getirdi.

Endüstriyel Gıdaların Kötü Yanları

Endüstri gıdalarının yararlarının yanında zararları da vardır. Endüstriyel gıda alanının çok geniş olmasından kaynaklı olarak birçok hile türleri de ortaya çıkmıştır. Bu hile türlerinden birçoğunu analiz yapmadan anlamak neredeyse imkânsız hale gelmiştir. Endüstriyel gıdaların birçok kötü yanından bahsedebiliriz.

Endüstriyel Gıdaların Kötü Yanlarını Madde Madde İnceleyecek Olursak;

 

 • Gıda hazırlama ve paketleme sırasında birçok katkı maddesi katılabilir.
 • Gıdaların lezzetini arttırmak amacıyla şeker ve yağ oranı daha çok arttırılıp daha fazla kullanılmıştır. Bu da daha kalorili ürünler demektir.
 • Soğuk zinciri bozulmaması gereken gıdalar da soğuk zinciri bozulması sonucunda tüketiciler de zehirlenme durumu meydana gelebilir.

Endüstriyel Gıdaların Yararları;

 

 • Gıdaların daha hijyenik olması sağlanır gıdaların daha uzak yerlere ulaşması sağlanır.
 • Gıdaların var olan ömrü uzar.
 • Üretilen ürünlerin aynı kalitede olması sağlanır.
 • Her türlü gıdaya her mevsimde ulaşılmasını sağlar.
 • Ürün içeriğin belli olmasından dolayı kötü bir durum ile karşılaşıldığında tüketicinin hakkının korunması sağlanır.
 • Ambalaj üzerindeki içerik kısmına bakarak tükettiğiniz gıdanın içindekilerden emin olarak tüketirsiniz.
 • Gıdalara vitamin gibi maddeler ekleyerek gıdanın fonksiyonel özelliği arttırılabilir.
 • Bir kişinin daha pahalıya ürettiği bir ürünü endüstriyel olarak fabrikalarda seri olarak daha ucuza üretimi sağlanabilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir