Endüstriyel Boya Nasıl Yapılır

Boya, yüzeylerde ki paslanmayı önleyen bir kimyasal maddedir. Boyayı sürdüğümüz yer yüzeye yapışmakta olup, bununla beraber da güzel bir görünüm de vermektedir. Boyaların içinde çözücüler, renkler ve yapıştırıcı gibi maddeler yer alır ve bunlardan oluşur. Boyanın içinde yer alan çözücüler boyaların kuruma sırasın da yüzeyden uzaklaşmaya başlar. Boyaların içinde ki katkı maddesi oldukça azdır. Boyanın içinde bazı maddeler bulunur. Bunlar; yapıştırıcılar, boyaya yapışkanlık, çatlamaya karşı önlem alınması ve aynı zamanda dayanıklılık da sağlamış olur. Yapıştırıcıların kokusu kesin ve genelde şeffaf kıvamdadır. Renkler boyalara karşı parlaklık verir ve kapatıcı olma özelliği de sağlar. Bu boyaları da ıslak boyalar ve toz boyalar olmak üzere iki sınıfa ayırmamız mümkündür.

Her iki boya da endüstriyel alanlarda boyama işlemlerinde kullanılmaktadır. Endüstriyel boyalar da üç farklı uygulamalarda kullanılmaktadır. Bu uygulamalar yüzeyleri hazırlamada, boyamada ve kurutmada kullanılır. Bunların yapımında da aynı zamanda havasız yöntem uygulaması da kullanılmaktadır. Malzeme aktarımları genelde fazladır ve yüzey kalitesi de her zaman çok yüksek olmamaktadır. Bu nedenle ikinci bir işlem yapmaya da çoğu zaman gerek kalmayabilir. Bu işlemlerde dikkat edilmesi gereken bazı durumlar vardır. Kullanılan boyanın çok fazla temiz olmasına dikkat edilmelidir. Çünkü malzeme olarak temiz boya kullanılmadığı takdir de boya tabancalarında tıkanma olabilir. Tabanca yöntemiyle yapılan boyalarda harcamalar da az verim sağlanmış olur. Genellikle ilk kat uygulamalarda kullanılmaktadır.

Endüstriyel Boya Nedir?

Endüstriyel Boya bir sanayi boyasıdır. Dış etkenlerde dayanıklılığı fazla, çabuk kuruma özelliğine sahip, esnek ve genelde metal yüzeylerde de kullanılır.

Endüstriyel Boya Kalitesi Nasıl Anlaşılır?

Endüstriyel boyalar, diğer boyalara göre farklı özellikler taşımaktadır. Bu boyalar yapılırken özel maddeler kullanılır. Bu boyaların kullanım ömrü de diğer boyalara göre daha uzun ömürlüdür. Çoğunlukla fırça tabancaları veya rulo fırçaları ile yapılmaktadır. Endüstri boyaları, sanayi alanında yaygın şekilde kullanılmaktadır. Bu boyaların üretimi seri şekilde olmaktadır. Seri üretim, endüstriyel boya çeşitlerinde kuruma hızı oldukça fazladır. Yaklaşık olarak diğer boyalara göre 15 dakika içinde kuruyan bu boyalar, bundan ötürü daha çok tercih edilmektedir. Bununla beraber iş makine ve sanayi sektörün de uygulanmadan önce yapılan yerin temizliği oldukça önemlidir. Boya yapılan ortamın temiz ve rutubetsiz olması gerekir. Bu kurallara uyulmazsa boya da dökülmeler olabilir ve boyalar tutmayabilir. Boya ne kadar kaliteli olursa olsun boyanın yapımın da bu durumun dikkate alınması önemli bir durumdur. Boyanın yapımı sırasın da uyarıları dikkate almak ve temiz bir işçilikle yüzeye sürülmesi, aynı boyanın uzun süreli kullanılmasını büyük ölçüde sağlayacaktır.

Endüstriyel Boyalar Nasıl Kullanılır?

Endüstriyel boyaların kullanım alanları oldukça fazladır. Makine boyama da, teknoloji sektörün de daha çok kullanılır. Sanayi alanın da üretilen boyalar boya tabancasıyla yüzeylere uygulanmaktadır. Boya tabancası geniş ve büyük alanları hızlı şekil de boyamak için de kullanılmaktadır. Endüstriyel boyalar aynı zaman da metal yüzeyler üzerine de uygulanır. Fakat dikkat edilmesi gereken bir durum vardır ki, boya yapılmadan önce astar hazırlanması gerekmektedir. Astar hazırlandıktan sonra boyalar yüzeye sürülmeye çok rahat bir şekilde başlanabilir.

Sanayi Boyalarında Boya ve Boyama Kusurları

Sanayi endüstriyel boyalar da ham maddelerinden bazıların da büyük olasılıkla sorun yaşandığı için kalite aşamasından ambalaj, taşıma ve depolama gibi aşamalarda da sorunlar oldukça yaşanmaktadır. Ayrıca yanlış ürün seçiminde de sorunlar fazlasıyla yaşanabilir.

“Endüstriyel Boya Nasıl Yapılır” hakkında 1 yorum

  1. Dilek Durmaz

    Bir Araştırma ödevim vardı bu konuyla alakalı ve bu sitede buldum kendimi iyikide bulmuşum son derece ayrıntılı ve açıklayıcı bir yazi olmuş. Endüstriyel boyanın yapılışı kullanım alanları vs. Gercekten beni kurtardınız emeğinize sağlık

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir