Endüstriyel Ağaç Nasıl Üretilir

Ağaçlar ve Doğa

Dünya sayısız miktarda canlıya ev sahipliği yapan bir gezegendir. Dünyayı diğer gezegenlerden özel kılan da bu canlılıktır. İnsanlık bu canlı türlerinden sadece bir tanesidir. Bizler bu evrenin sadece küçük birer parçalarıyız her ne kadar her şeyin bizim için olduğunu düşünecek kadar bencil olsak da. Bizim için sadece bir ‘manzara’ olarak tanımlanan birçok doğa harikası, milyonlarca canlı için aslında birer evdir. Ormanlar, denizler, okyanuslar, göller… Bizim için kulağa değersiz gelebilecek olan doğanın her türlü parçası, başka bir canlı için oldukça önemlidir. Ve biz insanlar, kendi çıkarlarımız uğruna sahibi olduğumuzu iddia ettiğimiz bu dünyayı günden güne parçalara bölüyoruz ve yavaşça öldürüyoruz.

Ağaçların Önemi

Neredeyse canlıların tamamı hayatta kalabilmek için gereksinimlere sahiptir. Bu gereksinim ağırlıklı olarak nefes almak ve su tüketmektir. Sadece insanlar değil, tüm canlılar bu gereksinime sahiptir. Ağaçlar da nefes alabilmemiz için doğada bulunan belki de en önemli etken ve canlıdır. Ağacın olmadığı bir çevrede nefes alabilmek oldukça zor olacaktır ve dolaylı olarak o bölgedeki canlıların canı tehlikede olacaktır. Aynı şey su kaynakları için de rahatlıkla söylenebilir. Biz insanlar doğada bulunan her şeyin bize ait olmadığını ve yok ettiğimiz her canlı ve maddenin aslında bize zarar verdiğini öğrenmemiz gerekmektedir. Çocukluk yaşlarından itibaren bireyleri sorumlu bir şekilde yetiştirmek ve bu tarz konularda eğitmek geleceğimiz için büyük bir fark yaratacaktır.

Endüstriyel Ağaç Nedir?

Bir maddenin yapımında kullanmak veya bir binanın inşası için alan açmak adına kesilen her ağaç dünyaya büyük bir zarardır. Gereksinimlerimizi karşılarken çevreyi katletmemek adına, bilim adamları ağaçları daha hızlı yetiştirmenin bir yolunu bulmuşlardır. Her ne kadar bu ‘hızlı’ kavramı ağaçların birkaç gün içerisinde sihirli bir şekilde yetişebildiği anlamına gelmiyor olsa da olağandan daha hızlı büyüyen bu özel üretim ağaçlar kesilmek amacı taşırlar. Ormanlarımızın yok oluşundansa belirli bölgelerde bu tarz ağaç tarımına destek veren birçok ülke vardır. Hala günümüzde yeterli miktarda endüstri bazlı ağaç tarımı yapılmamaktadır ve her gün hektarlarca orman kişisel para hırsları yüzünden yok olmaktadır. Bu da demek oluyor ki insanlık olarak daha kat edecek yolumuz ve yapılacak işlerimiz var.

Endüstriyel Ağaç Tarımı Nasıl Yapılır?

Devletlerin maddi destekleri ile birçok şirket bu amaç uğruna ormanlar inşa etmektedirler. Arkasında pek de özel bir sihir yoktur. Doğaya zarar vermeden, odun üretimine devam edebilmek adına inşa edilen bu ormanlar hala yeterli sayıda değillerdir. Bu iş ile uğraşan oduncular sahip oldukları ya da kontrol ettikleri geniş çaplı arazilere olağandan daha kısa sürede büyüyen ağaçları dikmekte ve bakımlarını yapmaktadırlar. Ağaç kesilebilecek bir yaşa geldiğinde ise bu ormancılar çeşitli aletler aracılığı ile ağaçları keserler ve ilgili fabrika veya fabrikalara üretimde kullanılması için gönderirler. Sonuç olarak tohumlar fidana, fidanlar ağaca, ağaçlar ormana dönmeli yurdumda…

 

“Endüstriyel Ağaç Nasıl Üretilir” hakkında 1 yorum

  1. Mehmet Efe Daver

    Endüstriyel ağaç üretmek yerine şuanki doğanın güzelliğini hiç bozmasak güzel olmaz mı? Betonlarla donatmak yerine doğayla iç içe olsak olmaz mı?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir