Endüstri 4.0 İş Hayatınızı Nasıl Etkiler?

Endüstri 4.0, üretimi daha verimli ve verimli hale getiriyor. Fabrikaları optimize ederek verimi doğrudan artıracaktır. Ürün tarafında, aynı zamanda yeni pazarlara yol açacak şekilde, kullanıma dayalı tasarım ve toplu özelleştirme için verilerden daha fazla değer elde ediyor. Birçok düzeyde, iş modelini sonuca dayalı bir yaklaşımla tamamen değiştiriyor.

Almanya’da kullanılmaya başlanan Endüstri 4.0 terimi, sanayi devriminin dördüncü aşamasını ifade eder. Buharla çalışan makinelerin, konveyör bantların ve ofis bilgisayarlarının icat edilmesinden sonra, odak noktası şimdi web teknolojilerinin ve yapay zekanın ürünlere ve üretim mühendisliğine entegrasyonu üzerinde. Almanya dışında Endüstri 4.0, Endüstriyel İnternet daha çok olarak bilinir.

Endüstri 4.0 İş Yapma Şeklimizi Nasıl Etkileyecek?

Ölçeği, kapsamı ve karmaşıklığı bakımından, bu dönüşüm insanlığın daha önce yaşamış olduğu hiçbir şeye benzemez. Endüstri bir akış içerisinde dalgalanıyor. Tedarikçilerin, müşterilerin ve diğer üçüncü tarafların ilişkilerinin yanı sıra şirketlerin faaliyet gösterme şeklini de değiştirir. Bütün bu partiler arasında çok daha fazla etkileşim olacak. En alakalı avantajlardan biri, üretilen veri miktarıdır ve bu, değişikliklere hızlı bir şekilde uyum sağlamak ve hatta bu değişiklikleri tahmin etmek için kullanılabilir.

Endüstri 4.0’da Gelişecek Anahtar Teknolojiler Nelerdir?

Bir dizi akıllı ve bağlantılı teknoloji kuruluşlar, insanlar ve varlıklar içine yerleştirilecektir. En etkili olanı robotik, analitik, yapay zeka ve bilişsel teknolojiler, nanoteknoloji, kuantum hesaplama, giyilebilir cihazlar, nesnelerin interneti, katkı üretimi ve ileri malzemeler olacak.

Yapılmakta olan bağlı ekosistemin birçok faydası vardır ve bunlardan yararlanmak rekabet avantajı sağlayacaktır. Pek çoğunun düşünmediği şey, Endüstri 4.0’ın temel noktası teknoloji değil insanlardır. İlk mağara adamı bir çakmaktaşı şekillendirdiğinden beri, insanlık kendisini çevresini yönetmek için araçlarla donatma yeteneği ile tanımlamıştır. Endüstri 4.0 dönemi farklı olmayacak.

Zihniyetin becerilerden daha önemli olduğu bir döneme giriyoruz. Bu, becerilerin artık önemli olmadığı anlamına gelmiyor. Ancak zihniyet, kuantum bilimi, yapay zeka ve eczacılık gibi uzmanlık alanlarında çapraz yetkinlikleri benimseme, işbirliği yapma ve köprü kurma becerimiz olacaktır.

Endüstri 4.0’ı Benimseyen Firmalar İçin En Büyük Ödül Ne Olacak?

Çok sayıda olacak, ancak rekabetçi farklılaşmayı başaran firmalar öncü olacak. Bu nadir ve zor bir disiplindir. Organizasyonun geliştirilmesi ve hassaslaştırılması aylar alır ve bir örgütün sadece% 5’ini oluşturur. Ancak bu, erken benimseyenlerin biyo-informatik, nanoteknoloji veya kuantum teknolojisi gibi bir sonraki pazarı, hizmeti, ürünü veya iş modelini geliştirmek için Endüstri 4.0’ı uygulayacağı alandır.

Değişimden Öğrenmemiz Gerekenler

Endüstri 4.0, geleneksel iş yapma yollarını geliştiriyor. Teknoloji, bağlantı ve üretim alanındaki gelişmeler, ürünleri tüketme ve atma şeklimizi değiştiriyor. İş modellerinden üretim yöntemlerine kadar her şey gelişiyor ve teknolojiyi ürün yaşam döngüsüyle birleştirmenin daha verimli yolları tüm endüstrileri yok ediyor ve yenilerini yaratıyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir