Elektronik Hakkında Merak Edilenler

Elektronik, elektronik aygıtları çalıştırmak amacıyla küçük elektrik akımlarının ne şekilde kumanda olmasını inceleyen bilim dallarından biridir. Elektronik, geçmiş yüzyılın başında ilk elektronik devre ögelerinin geliştirilmesiyle başlayan çok genç bir bilim dalı olmasına karşın, günlük hayata en çok uyumlu olan bilim dalı olduğunu söyleyebiliriz. Şimdilerde elektronik cihazların olmadığı bir alan düşünmek olanaksızdır. Elektronik uzun zamandan beri çalışılan bilimler olan fizik, matematik ve kimya ile ilişkilidir. Bu bilimlere oranla çok genç bir bilim dalı olsa da elektronik şimdiden bütün dünyayı değiştiren sonuçlar ortaya çıkarmıştır.

Sayısal ( Digital ) ve Analog Elektronik

Elektroniğin sayısal (digital) ve analog olarak iki temel türü bulunmaktadır. Sayısal ( digital) devreler elektrik darbelerinin kullanımını yaparken, analog devreler gerilimi yavaş olarak değişen elektrik akışını kullanırlar. Bir devrenin bütün elemanları elektrik akımlarını alır, gönderir veya kumanda eder. Bu akımlara sinyal denilir ve sinyaller devrenin tasarımına bağlı olarak analog veya digital olabilir.

Analog Sinyal: Yumuşak olarak değişen akım veya gerilimdir.

Sayısal ( digital ) Sinyal: Bir tanesi yüksek bir tanesi alçak ( bir açık bir kapalı ) akım veya gerilimdir.
Analog devreler belli yerlerde ihtiyaç hissedilse de günümüzde artık sayısal ( digital ) devrelerin gerisinde kalmış bulunmaktadır.

İşlev Açısından Elektronik Devre Elemanları

Pasif Devre Elemanları: Bu elemanların enerji kaynakları veya etkim elektromotor kuvvetleri (emk) bulunmamaktadır. Bu elemanlar yalnızca gerilim uygulandığında üzerlerinden geçen akımın sonucunda enerji açığa çıkarır veya depolarlar. Dirençler, kondansatörler, vb. devre ögeleri pasif devre elemanlarıdır. Dirençler akım kısıtlaması yaparken ısı ve ışık biçimine enerji yayarlar, kondansatörler enerjiyi elektrik yükü olarak, bobinler ise manyetik alana depolarlar.

Aktif Devre Elemanları: Bu elemanlar ya kendileri elektrik enerjisi üreten veya enerji miktarını  yükselten devre elemanlarıdır. Aktif devre elemanlarına  pil, dinamo, ampflikatör gibi elemanlar örnek gösterilebilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir