Elektronik Aletlere Uygulanan Stres Testleri

Elektronik Aletlere Uygulanan Stres Testleri

Elektronik aletler yıllardır evlerimizin vazgeçilmezleri. Mutfakta hayatımızı kolaylaştıran katı meyve sıkacağından tutun, evimizin her daim tozlarını alan elektrikli süpürge’ye kadar her şeyimiz onlara emanet. Ama bu çeşitli işlerimizi yapan aletler elbette ellerimizde bulundukları uzun ömürlerini üretici olan firmalarının yaptıkları stres testlerine borçlular. Adına stres testi dediğimiz bu test bütünleri aslında dışarıdan bakıldığında bir alete yapılabilecek en vahşi şeyleri temsil ederken diğer taraftan uygulama bazında hayatımıza etkileri ve ömürleri diğer elektronik aletlerden kat be kat yüksek. Üstelik elektronik alet diye adlandırdığımız bu cihazların ömürlerinin yükseltilmesini ve dayanıklılıklarını artıran yöntemler bütünü de tam bunlar.

Nedir Bu Stres Testleri?

Elektronik alet dediğimiz cihazlara uygulanan stres testlerinin başında genel olarak yüksek bir yerden düşürülme ve darbe alması olarak görürüz çünkü her daim ürün üretiminde öncelikli amaç ürünü saran dış katmanın ne kadar sağlam olduğudur. Bu yüzden de her zaman ilk bu testler uygulanır ve başarısız olanlar stres laboratuvarından üretim tesislerine geri gönderilir. Birinci aşama olan dış katmanın testlerinin başarılı olmasından sonra sıra ikinci aşama olan içinin yani devrelerinin ve ürünü çalıştırmaya yarayan aksamların çalışmasını sağlayan donanımların dayanıklılıklarına yönelik bir test uygulanır. Bu testte ürüne kısa devre yaptırılır, aşırı sıcaklıklara dair tepkisi ölçülür ve yüksek voltajlarda elektrik akımları iletilir. Bu sayede olası düşük veyahut yüksek voltaj akımlarda ki tepkileri görülür. Yine başarısız olanlar geri gönderilir ve başarılı olanlar satış için yola çıkmaya hazırlanır.

Neden Stres Testleri Uygulanır?

Stres testlerinin uygulamalarının sebebi daha önce bahsettiğimiz gibi ürünün olası kaza durumlarında ortaya çıkaracağı tepkiyi ölçmek ve buna göre ürünü güçlendirmeyi amaçlayan çalışmalardır. Her ürün için farklı stres testleri olacağı gibi her firmanın de kendine has stres testleri olabilir ki firmaların stres testlerini ortaya çıkarma süreçleri genelde kullanıcıların tepkileri ile doğru orantılıdır. Ama bazı istisnai durumlar vardır ki bunlar da stres testlerinin bazen kullanıcı verimini artırma dan ziyade ürünün deneyselliğinin ne kadar başarılı olduğudur. Ama bunlar da genellikle her firma tarafından her zaman yapılmaz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir